• Laver Cup: Νίκη με το «καλημέρα» για ΤσιτσιπάΠροβάδισμα στην ομάδα της Ευρώπης επί της αντίστοιχης του Κόσμου, έδωσε ο Στέφανος Τσιτσιπάς.
  • Δικαίωση Ολυμπιακού, αλλάζει τα 3/5 της ΚΕΔ η ΕΟΚΤρία νέα πρόσωπα θα στελεχώσουν την Κεντρική Επιτροπή Διαιτησίας με απόφαση της διοίκησης της ΕΟΚ.
  • ΑΕΚ: Με φιλάθλους στο ΑγρίνιοΣτο γεγονός ότι η ΑΕΚ θα έχει τους οπαδούς της στο ματς με τον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο στάθηκε με ανακοίνωση της η ΠΑΕ.
  • Συνέχεια στις καταγγελίες από τον Αϊβάζογλου Σοβαρές καταγγελίες από τον ισχυρό άνδρα των Τρικάλων, Ηλία Αϊβάζογλου, στο Metropolis 95.5 κατά της Κέρκυρας και του Απόλλωνα Πόντου.
  • Οι διαιτητές του Κυπέλλου ΕλλάδαςΗ ΚΕΔ/ΕΠΟ ανακοίνωσε τους διαιτητές για την 4η φάση του Κυπέλλου.
  • ΕΟΚ: «Με την επωνυμία ΚΑΕ Ολυμπιακός υποβιβάστηκε και δήλωσε συμμετοχή στην Α2»Τους λόγους για τους οποίους δεν αναγνωρίζει τον «Ολυμπιακό Β' - Αναπτυξιακή ομάδα» εξήγησε με ανακοίνωσή της η ΕΟΚ, λίγες ώρες πριν το ματς των ερυθρόλευκων με τον Ερμή Λαγκαδά.
  • Ευρωπαϊκό ανδρών: Από την ΕΡΤ3 ο αγώνας Ελλάδας - ΡωσίαςΔείτε πως θα καλυφθεί ο μεγάλος αγώνας της Εθνικής ομάδας βόλεϊ ανδρών με τη Ρωσία
  • Παναθηναϊκός: Μικρή ζήτηση στα εισιτήριαΜικρή είναι η ζήτηση για τα εισιτήρια του ντέρμπι με τον Ολυμπιακό.

Απόλλων Σμύρνης-Ξάνθη 1-0

από vagelis kond

Η «ελαφρά ταξιαρχία» πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Επιτέλους νίκη για τον Απόλλωνα Σμύρνης, ο οποίος επικράτησε σήμερα στη Ριζούπολη, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Super League, της Ξάνθης με 1-0 και κατέκτησε τους τρεις πρώτους βαθμούς του τη φετινή σεζόν. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε στο 59ο λεπτό ο Μπετινέλι.

Στο πρώτο ημίχρονο δεν υπήρξε θέαμα, «παρηγοριά» για τους λιγοστούς φιλάθλους στις κερκίδες της Ριζούπολης. Ο Απόλλωνας μπήκε πιο δυνατά και είχε τις καλύτερες στιγμές, όπως αυτή στο 29ο λεπτό, όταν δυνατό σουτ του Ντεφεντερίκο πέρασε δίπλα από το δοκάρι. Η Ξάνθη ήταν σε κακή ημέρα και ελάχιστες φορές μπόρεσε να πλησιάσει με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή. Ο Απόλλωνας συνέχισε να πιέζει, αλλά δεν μπόρεσε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν και στο 59ο λεπτό ευτύχησαν να δουν την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα, μετά από πολύ ωραία ατομική προσπάθεια του Μπεντινέλι, που μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε υποδειγματικά τον Ζίβκοβιτς για το 1-0. Στο τελευταίο 20λεπτο η Ξάνθη πήρε μέτρα μέσα στο γήπεδο και προσπάθησε να πιέσει για το γκολ της ισοφάρισης. Από την πλευρά του ο Απόλλωνας οπισθοχώρησε και κάλυψε τα νώτα του, για να κρατήσει τελικά την πολύτιμη νίκη και τους ακόμη πιο πολύτιμους τρεις βαθμούς.

Ο διαιτητής του αγώνα, Γεώργιος Βρέσκας, έδειξε την κίτρινη κάρτα στους Λούκιτς, Τζανετόπουλο, Ελ-Χέλβε, Σικαμπάλα - Ντουρίτσκοβιτς, Μπαξεβανίδη.

Οι συνθέσεις:

Απόλλων Σμύρνης (Τεννές): Χουάντερσον, Κοντοές (40' Κύργιας), Τζανετόπουλος, Λούκιτς, Οριουέλα, Κονέ, Γκίνο (77' Ναδάλες), Ακόστα, Ντεφεντερίκο (60' Σικαμπάλα), Μπεντινέλι, Ελ-Χέλβε.

Ξάνθη (Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Λισγάρας, Κασάδο, Σιλά, Κοβάτσεβιτς, Καντά, Σαρπόνγκ (76' Καμαρά), Ντουρίτσκοβιτς, Μπρίτο (46' Κάστρο), Γέντρισεκ.