• Ολυμπιακός-Μπάγερν Μονάχου 89-69Ο Ολυμπιακός με τον νεαρό Αλεξέι Ποκουσέφσκι να κάνει το ντεμπούτο του επικράτησε με 89-69 κόντρα στην Μπάγερν Μονάχου για την 27η αγωνιστική της Euroleague.
  • Χαμός με Ουάρντα: Σκάνδαλο με... αιθέριες υπάρξεις στην Αίγυπτο!Μπερδέματα και στην εθνική Αιγύπτου έχει ο Αμρ Ουάρντα.
  • Μένει στην Μπενφίκα ο ΣάμαρηςΑνανεώνει με την Μπενφίκα τελικά ο Σάμαρης.
  • Ολυμπιακός – Μπάγερν: Τηρήθηκε η ενός λεπτού σιγή στο ΣΕΦ (video)Με ελάχιστες παραφωνίες, η ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Θανάση Γιαννακόπουλου στο ΣΕΦ τηρήθηκε…
  • Οι οφειλές σε ΣιόντηΜία συζήτηση προσφυγής και μία αναβολή για την Κέρκυρα στην ΠΕΕΟΔ της ΕΠΟ.
  • Ο Εσιέν βρήκε ομάδα: Εκεί συνεχίζει ο πρώην άσος του Παναθηναϊκού Ο Μίκαελ Εσιέν βρήκε νέα ποδοσφαιρική στέγη.
  • Δικαιώθηκε ο ΛουκίναςΤον πρώην ποδοσφαιριστή της ομάδας και νυν του Πλατανιά καλείται να πληρώσει ο Ηρακλής.
  • Αυλαία εντός με Απόλλωνα Πόντου για τους ΝέουςΤον τελευταίο τους εντός έδρας αγώνα θα δώσουν την Τετάρτη 20 Μαρτίου (ώρα 14:00) οι Νέοι της ΑΕ Καραϊσκάκης Άρτας, οι οποίοι θα υποδεχτούν την αντίστοιχη ομάδα του Απόλλωνα Πόντου.

ΠΑΟΚ Mateco-Αναγέννηση Άρτας Φέτα Ήπειρος 33-23

από vagelis kond

Για τρίτη φορά στην ιστορία του ο ΠΑΟΚ στέφθηκε Κυπελλούχος Ελλάδος στις γυναίκες, καθώς επικράτησε της Αναγέννησης με 33-23 στον 33ο τελικό, που φιλοξενήθηκε στο ολοκαίνουριο κλειστό της Άρτας.

Μπροστά σε 900 θεατές, ο ΠΑΟΚ στέφθηκε Κυπελλούχος απόλυτα δίκαια, καθώς υπερείχε στην αποτελεσματικότητα στην επίθεση, ήταν καλύτερος στην άμυνα, η τερματοφύλακάς του βρέθηκε σε καλή μέρα και παράλληλα έβγαλε περισσότερη ενέργεια και ωριμότητα.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πολύ πιο συγκεντρωμένος στον αγώνα και εκμεταλλευόμενος την ευστοχία του (5/6 σουτ), τον οίστρο της Αγνής Ζυγούρα (4/4) και το πολύ καλό ξεκίνημα της Μπρούνα Καμποΐμ στην εστία (5 επεμβάσεις) προηγήθηκε με 9-5 στο 16:30.
Η Αναγέννηση αντιμετώπισε σοβαρά προβλήματα απέναντι στην άμυνα του ΠΑΟΚ (6/16 σουτ στο πρώτο εικοσάλεπτο) και βρέθηκε πίσω με 11-6, με αποτέλεσμα η Γρηγορία Γκόλια να αναγκαστεί να πάρει δεύτερο τάιμ άουτ.

Με τη Σαΐντοβα να έχει ρόλο θεατή για την Αναγέννηση (μόλις δύο επεμβάσεις στο πρώτο μέρος και τον ΠΑΟΚ να βρίσκει λύσεις από την περιφέρεια με τη Βαφειάδου (4 γκολ) και τη Χατζηπαρασίδου να είναι αλάνθαστη από τα επτά μέτρα (4/4 πέναλτι), οι παίκτριες του Δημήτρη Δημητρούλια κατάφεραν να χτίσουν μία διαφορά ασφαλείας και μπήκαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα οκτώ τερμάτων (17-9)

Στο δεύτερο μέρος, ο ΠΑΟΚ ανέβασε για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο στο 41′ (21-11) και ήταν σαφές ότι η εξέλιξη της αναμέτρησης εξαρτιόταν αποκλειστικά από τις διαθέσεις της ομάδας της Θεσσαλονίκης. Στα τελευταία δεκαπέντε λεπτά και με τον ΠΑΟΚ να έχει κάνει double score (26-13) ο Δημήτρης Δημητρούλιας έκανε rotation, με τις Κωστοπούλου, Ζίντεκ, Σαμολαδά, Μπατζαρακούδη, Κρίτζαλη και Ράτσικα να παίρνουν χρόνο συμμετοχής. Το μόνο που κατάφερε η Αναγέννηση ήταν να μαζέψει τη διαφορά στα τελευταία λεπτά, με την κόρνα της λήξης να βρίσκει τον ΠΑΟΚ νικητή με 33-23.

Πολυτιμότερη του τελικού αναδείχθηκε η Αγνή Ζυγούρα, που ήταν σε σπουδαία μέρα με 7 γκολ και πολλή δουλειά στην άμυνα.

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 5-3, 8-5, 11-6, 13-6, 17-9 (ημχ), 18-10, 20-11, 25-12, 27-16, 30-18, 33-23.
ΠΑΟΚ Mateco (Δημητρούλιας): Χατζηπαρασίδου 7, Παναγιωτίδου, Γκάτζιου 1, Ζυγούρα 7, Κρίτζαλη 1, Ευμορφίδου, Καμποΐμ (10 επεμβάσεις), Σαμόλαδά 3, Αρβανίτη, Φερφόλια 3, Ράτσικα (5 επεμβάσεις), Κωστοπούλου, Μπατζαρακούδη 3, Νίκολιτς 2, Βαφειάδου 6, Ζίντεκ.
Αναγέννηση Άρτας Φέτα Ήπειρος (Γκόλια): Μάμαλη, Μπαλάφα 5, Σκουτέλα 1, Καλοϊδή 2, Σκάρα 1, Νούλα, Μέγα, Μούρνου 7, Σαΐντοβα (6 επεμβάσεις), Κολτούκη, Καναρά, Ανδρίτσου 4, Πέτροβιτς 2, Κουρελη, Τσαουσίδου 1, Μάστακα.
Διαιτητές: Τζαφερόπουλος – Μπέτμαν. Δίλεπτα: 1-4. Κόκκινη: Καλοϊδή στο 56:21 (επικίνδυνο παιχνίδι). Πέναλτι: 7/7 – 2/3