ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ
Ζαλγκίρις – Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ 82-69Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ δεν ήταν καλός για ακόμη ένα εκτός έδρας ματς και γνώρισε την ήττα (82-69) από τη Ζαλγκίρις στο Κάουνας.Ολυμπιακός: Η αποστολή για τα ΓιάννεναΟλοκλήρωσαν την προετοιμασία τους οι «ερυθρόλευκοι» για το παιχνίδι με τον ΠΑΣ (19/1, 17:15).ΠΑΟΚ: Κανονικά μέσα ο ΠέλκαςΟ διεθνής μέσος βρίσκεται κανονικά στην αποστολή για το παιχνίδι με τον Πανιώνιο.Η αποστολή του ΑΟΧ Κισσαμικού για τον αγώνα με τον ΚαραϊσκάκηΜε τη μεσημεριανή προπόνηση της Παρασκευής (18/01), στο προπονητήριο της Μοναχής Ελιάς, ολοκληρώθηκε η προετοιμασία του ΑΟΧ Κισσαμικού για τον εντός έδρας αγώνα με τον Καραϊσκάκη Αρτας (19/01, 15:00). Το πρόγραμμα περιείχε ενεργοποίηση ενόψει του αγώνα κα«Koriopolis»: Απαλλάχθηκαν οριστικά Μπέος, Κομπότης, Μπάκος, ΜποροβήλοςΗ εφετειακή δίκη για το σκάνδαλο των στημένων αγώνων του 2011, γνωστό ως «Koriopolis» φτάνει στο τέλος της με την απόφαση του Πενταμελούς Εφετείου Κακουργημάτων Αθηνών για τους 26 συνολικά κατηγορούμενους, που είχαν καταδικαστεί σε πρώτο βαθμό.
  • Ζαλγκίρις – Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ 82-69Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ δεν ήταν καλός για ακόμη ένα εκτός έδρας ματς και γνώρισε την ήττα (82-69) από τη Ζαλγκίρις στο Κάουνας.
  • Ολυμπιακός: Η αποστολή για τα ΓιάννεναΟλοκλήρωσαν την προετοιμασία τους οι «ερυθρόλευκοι» για το παιχνίδι με τον ΠΑΣ (19/1, 17:15).
  • ΠΑΟΚ: Κανονικά μέσα ο ΠέλκαςΟ διεθνής μέσος βρίσκεται κανονικά στην αποστολή για το παιχνίδι με τον Πανιώνιο.
  • Η αποστολή του ΑΟΧ Κισσαμικού για τον αγώνα με τον ΚαραϊσκάκηΜε τη μεσημεριανή προπόνηση της Παρασκευής (18/01), στο προπονητήριο της Μοναχής Ελιάς, ολοκληρώθηκε η προετοιμασία του ΑΟΧ Κισσαμικού για τον εντός έδρας αγώνα με τον Καραϊσκάκη Αρτας (19/01, 15:00). Το πρόγραμμα περιείχε ενεργοποίηση ενόψει του αγώνα κα
  • «Koriopolis»: Απαλλάχθηκαν οριστικά Μπέος, Κομπότης, Μπάκος, ΜποροβήλοςΗ εφετειακή δίκη για το σκάνδαλο των στημένων αγώνων του 2011, γνωστό ως «Koriopolis» φτάνει στο τέλος της με την απόφαση του Πενταμελούς Εφετείου Κακουργημάτων Αθηνών για τους 26 συνολικά κατηγορούμενους, που είχαν καταδικαστεί σε πρώτο βαθμό.
  • NBA: Σιακάμ… for the buzzer, στην κορυφή του Top-10! (video)Δείτε το σημερινό Top-10 του ΝΒΑ, με τον άσο των Ράπτορς να απολαμβάνει την κορυφή!
  • Γ’ Εθνική: Τρεις αναβολές στον 3ο όμιλοΣτην αναβολή του αγώνα Μακεδονικός Σιάτιστας-Θρίαμβος Σερβιανών προχώρησε η ΕΠΟ μετά από αίτημα της ομάδας της Πτολεμαΐδας λόγω των κακών καιρικών συνθηκών που επικρατούν στην περιοχή μιας και το γήπεδο έχει καλυφθεί με χιόνι και είναι αδύνατη η διεξαγωγή
  • ΠΑΣ Γιάννινα: Ανακοίνωσε ΣεργκελασβίλιΣτην ομάδα της Ηπείρου θα αγωνίζεται ο Γεωργιανός ποδοσφαιριστής.

Κούπα στα πέναλτι για τον Άρη

από vagelis kond

Ο Άρης κατέκτησε το πρωτάθλημα Νέων της Football League καθώς νίκησε 5-3 τον Εργοτέλη στα πέναλτι.

Τα παλικάρια του Πασχάλη Μελισσά, κατέκτησαν το πρωτάθλημα Νέων της Φούτμπολ Λιγκ, επικρατώντας στα πέναλτι του Εργοτέλη στα Σπάτα, με 5-3 στα πέναλτι, ενώ κανονική διάρκεια και παράταση έληξαν 1-1! Έτσι, πήραν την… ρεβάνς, από τον χαμένο περσινό τελικό.

Ανώτερος καθ΄όλη τη διάρκεια του 9ολεπτου ο Άρης, δεν μπόρεσε να διαφυλάξει το προβάδισμα που είχε αποκτήσει ή να το διευρύνει και εξαιτίας μίας αδράνειας δέχθηκε την ισοφάριση (1-1) με αποτέλεσμα ο τίτλος να κριθεί στην παράταση.

Πρώτη καλή ευκαιρία στο 14΄.Προσπάθεια από δεξιά των ποδοσφαιριστών του Άρη, η μπάλα έφτασε στον Καρβούνη στο σημείο του πέναλτι, αλλά το σουτ του έφυγε αρκετά άουτ. Στο 20΄νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη! Σέντρα από αριστερά του Δεληζάνου, ο Δουζδαμπάνης βρέθηκε στην πορεία της μπάλας δύο μέτρα από το τέρμα, αλλά την έστειλε άουτ! Ακολούθησε στο 27΄σουτ από 25 μέτρα από τον Γιάντσιο, προσπάθησε να ξεγελάσει τον τερματοφύλακα του Εργοτέλη, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου, ήρθε το 1-0! Ο Καλλίδης με κεφαλιά μέσα από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μπουλγκουρίδη!

Ο Άρης μπήκε νωθρά στο δεύτερο ημίχρονο και οι Κρητικοί το εκμεταλλεύτηκαν. Ο Σαϊτάκης με διαγώνιο σουτ ισοφάρισε (1-1) για τον Εργοτέλη στο 56΄. Στο 87΄ σουτ του Καρβούνη έδιωξε ο τερματοφύλακας του Εργοτέλη, ενώ στο 91΄ο Ιωσηφίδης έφυγε στην αντεπίθεση, τον πρόλαβε αρχικά ο τερματοφύλακας του Εργοτέλη και στη συνέχεια έδιωξαν οι αμυντικοί! Το 1-1 έμεινε μέχρι το τέλος, ακολούθησε ημίωρη παράταση χωρίς να επιτευχθεί κάποιο γκολ, με τον τίτλο να κρίνεται στα πέναλτι!

Οι «κιτρινόμαυροι» ήταν απόλυτα εύστοχοι στα πέναλτι, βρήκαν δίχτυα και στα πέντε και κατέκτησαν με 5-3 στη διαδικασία τον τίτλο του πρωταθλητή!

ΑΡΗΣ (Πασχάλης Μελισσάς): Σταυρίδης, Καλλίδης, Δεληζάνος, Μπαγκαλιάνης (λ. τρ. Μουρατίδης), Γιάντσιος, Παπαγεωργίου, Μπουλγκουρίδης, Ψωματάκης (107΄Τράκας), Δουζδαμπάνης (70΄Δουζδαμπάνης), Καρβούνης (94΄Χατζηπιρπερίδης), Χατζηιγνατιάδης (85΄Μπακουτσής).

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Βασίλης Πλεσίτης): Κορνηλάκης, Λούσι (111΄Μιχτάρη), Πλαϊτάκης, Κουτάντος (79΄Κεφαλούκος), Κουτεντάκης, Τσακάνι, Κατσούρι, Σαϊτάκης (108΄Σαπροβαλάκης), Κουτσογιαννάκης, Μαυροματίδης (95΄Μαυροειδής), Δουλγεράκης.

Πηγή: pressaris