• Κύπελλο Ελλάδας: Επεισοδιακές νίκες για τα φαβορίΤα σημερινά αποτελέσματα των αγώνων της β’ και της γ’ φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας.
  • Η βαθμολογία μετά την 3η αγωνιστική στη Super League Δείτε πώς διαμορφώθηκε η κατάσταση στην κατάταξη του πρωταθλήματος.
  • Άρης – Παναθηναϊκός 4-0Ο Άρης διέλυσε 4-0 το… φάντασμα του Παναθηναϊκού σε μια εντυπωσιακή εμφάνιση στο «Κλεάνθης Βικελίδης» - MVP με γκολ και ασίστ ο Φετφατζίδης, σκόραραν Βέλεθ, Ντιγκινί και Ιντέγε, το απόλυτο «ναυάγιο» για το «τριφύλλι».
  • ΑΕΚ-Λαμία 2-0Η ΑΕΚ έπαιξε όσο χρειαζόταν και νίκησε 2-0 τη Λαμία.
  • Πανιώνιος-ΑΕΛ 1-0To πρώτο τρίποντο της σεζόν πήρε ο Πανιώνιος που επικράτησε με 1-0 της ΑΕΛ στη Νέα Σμύρνη.
  • Ξάνθη-Αστέρας Τρίπολης 2-1Το τρία στα τρία έκανε η Ξάνθη και παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας.
  • Ιωνικός Νικαίας: Και επίσημα δανεικός από τον Ολυμπιακό ο ΧαραλαμπόπουλοςΠαίκτης του Ιωνικού Νικαίας είναι με κάθε επισημότητα ως δανεικός από τον Ολυμπιακό ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος,
  • Παγκόσμιο Κύπελλο 2019: Αυτή είναι η καλύτερη πεντάδαΔείτε ποια είναι η καλύτερη πεντάδα της διοργάνωσης όπως την επέλεξε η FIBA

 

 

 

 

 

 

 

Κύπελλο Ελλάδας: Σε... δόσεις τα παιχνίδια της Α΄ φάσης

από vagelis kond
Κύπελλο Ελλάδας: Σε... δόσεις τα παιχνίδια της Α΄ φάσης

Αρχίζει η... δράση στο Κύπελλο Ελλάδας, καθώς στις 24, 25 και 28 Αυγούστου είναι προγραμματισμένο να διεξαχθούν αναμετρήσεις για την Α΄ φάση της διοργάνωσης.

Την «αυλαία» της διοργάνωσης ανοίγει αύριο (24/8) η συνάντηση Τηλυκράτης-ΑΟ Σελλάνων, την Κυριακή (25/8) θα λάβουν χώρα 16 παιχνίδια για την Α΄ φάση, ενώ άλλοι τρεις αγώνες θα τελεστούν την προσεχή Τετάρτη (28/8).

Αξίζει να σημειωθεί ότι έχουν αναβληθεί οι αγώνες Καλαμάτα-Ατρόμητος Πατρών και Πανσαμιακός Βαθύλλου-Αιολικός, καθώς Καλαμάτα και Αιολικός διεκδικούν μια θέση για τη νέα Football League.

Εφόσον τελικά Καλαμάτα και Αιολικός συμπεριληφθούν στον πίνακα της Football League, θα «ριχθούν στη μάχη» του Κυπέλλου Ελλάδας από τον τρίτο γύρο, μαζί με τις υπόλοιπες ομάδες της κατηγορίας.

Υπενθυμίζεται ότι οι αγώνες είναι «νοκ άουτ», ενώ η κλήρωση για τη Β΄ φάση του Κυπέλλου έχει προγραμματιστεί για την Τρίτη 27 Αυγούστου (11:00) στα γραφεία της ΕΠΟ, στο Πάρκο Γουδή.

Το πρόγραμμα της Α΄ φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας (οι αγώνες αρχίζουν στις 17:00, εκτός αν αναφέρεται διαφορετικά) έχει ως εξής:

1η Ζώνη

Μ. Αλέξανδρος Ιάσμου (Θράκης) - Πανδραμαϊκός (Δράμας) 25/8

Εθνικός Αλεξανδρούπολης (Έβρου)- Αετός Ορφανού (Καβάλας) 25/8

Πανσερραϊκός (Σερρών)- Ορφέας Ξάνθης (Ξάνθης) 25/8

2η Ζώνη

ΠΑΟΝΕ Επταλόφου (Κιλκίς) - ΑΕ Καρίτσας (Πιερίας) 25/8

Μακεδονικός Φούφα (Κοζάνης) - Μ. Αλέξανδρος Καλλιθέας (Καστοριάς) 25/8

Εδεσσαϊκός (Πέλλας) - Θερμαϊκός Θέρμης (Μακεδονίας) 25/8

3η Ζώνη

Τηλυκράτης (Πρέβεζας/Λευκάδας) - ΑΟ Σελλάνων (Καρδίτσας) 24/8

Θιναλιακός (Κέρκυρας) - Ποταμιά (Ευρυτανίας) 25/8 (16:30)

Ελασσόνα (Λάρισας) - Σούλι Παραμυθιάς (Θεσπρωτίας) 25/8

Αταλάντη (Φθιώτιδας) - Μετέωρα (Τρικάλων) 25/8

4η Ζώνη

Παλληξουριακός (Κεφαλληνίας/Ιθάκης) - Ξενοφών Κρεστενών (Ηλείας) 25/8 (16:00)

Απόλλων Ευπαλίου (Φωκίδας) - Όμηρος Νεοχωρίου (Αιτωλοακαρνανίας) 25/8

Δόξα ΑΟ (Άρτας) - Ζάκυνθος ΑΠΣ (Ζακύνθου) 28/8 (16:00)

Καλαμάτα (Μεσσηνίας) - Ατρόμητος Πατρών (Αχαΐας) Αναβάλλεται

5η Ζώνη

Πελλάνας Καστορείου (Λακωνίας) - Ατρόμητος Αγ. Γεωργίου (Χίου) 25/8 (16:00)

Κόρινθος ΠΑΣ (Κορινθίας) - Λεωνίδιο (Αρκαδίας) 25/8

ΑΟ Υπάτου (Βοιωτίας)- Παναργειακός (Αργολίδας) 28/8

Πανσαμιακός Βαθύλλου (Σάμου) - Αιολικός (Λέσβου) Αναβάλλεται

6η Ζώνη

Νέα Αρτάκη (Ευβοίας) – Εθνικός (Πειραιά) 25/8

Επισκοπή (Ρεθύμνου) – Ατσαλένιος (Ηρακλείου) 25/8

Αχαρναϊκός (Αν. Αττικής) – ΣΥΝΚΑ ΑΕΕΚ (Χανίων) 25/8

Πανθηραϊκός (Κυκλάδων) – Ηλυσιακός (Αθηνών) 28/8

* Σε παρένθεση οι ΕΠΣ στις οποίες ανήκουν οι ομάδες.