ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ
Δουλειά σε τακτική και ψυχολογίαΟ Καραϊσκάκης εστιάζει στη βελτίωση της εικόνας του, περιμένοντας την έναρξη του πρωταθλήματος.Ολυμπιακός - Μπέτις 0-0Ο Ολυμπιακός έπαιξε με την… φωτιά δίνοντας πολλά μέτρα στην Μπέτις, ωστόσο δεν το… πλήρωσε, έμεινε στο 0-0 και πήρε τον πρώτο του βαθμό στον 6ο όμιλο - Με 10 παίκτες οι «ερυθρόλευκοι» λόγω αποβολή του Τσιμίκα στο 73ο λεπτό.ΠΑΟΚ-Τσέλσι 0-1Ο ΠΑΟΚ έχασε με 1-0 από την Τσέλσι που κυριάρχησε στην «καυτή» Τούμπα - Δεν μπόρεσε να ανταποκριθεί ο δικέφαλος, μια ταχύτητα πάνω οι Άγγλοι - «Άφαντοι» επιθετικά οι «ασπρόμαυροι»Κύπελλο: Ανακοινώθηκαν οι ημέρες και ώρες διεξαγωγής της 1ης αγωνιστικήςΗ ΕΠΟ ανακοίνωσε τις ημέρες και ώρες διεξαγωγής της πρώτης αγωνιστικής του Κυπέλλου Ελλάδας.Συζητάει το θέμα των τηλεοπτικών στο συμβούλιο της Παρασκευής (21/9) η Football LeagueΗ Football League με ανακοίνωσή της γνωστοποίησε ότι θα συνεδριάσει την Παρασκευή (21/9). «Καυτό» θέμα του Διοικητικού Συμβουλίου είναι τα τηλεοπτικά δικαιώματα για την αγωνιστική περίοδο 2018/19.
  • Δουλειά σε τακτική και ψυχολογίαΟ Καραϊσκάκης εστιάζει στη βελτίωση της εικόνας του, περιμένοντας την έναρξη του πρωταθλήματος.
  • Ολυμπιακός - Μπέτις 0-0Ο Ολυμπιακός έπαιξε με την… φωτιά δίνοντας πολλά μέτρα στην Μπέτις, ωστόσο δεν το… πλήρωσε, έμεινε στο 0-0 και πήρε τον πρώτο του βαθμό στον 6ο όμιλο - Με 10 παίκτες οι «ερυθρόλευκοι» λόγω αποβολή του Τσιμίκα στο 73ο λεπτό.
  • ΠΑΟΚ-Τσέλσι 0-1Ο ΠΑΟΚ έχασε με 1-0 από την Τσέλσι που κυριάρχησε στην «καυτή» Τούμπα - Δεν μπόρεσε να ανταποκριθεί ο δικέφαλος, μια ταχύτητα πάνω οι Άγγλοι - «Άφαντοι» επιθετικά οι «ασπρόμαυροι»
  • Κύπελλο: Ανακοινώθηκαν οι ημέρες και ώρες διεξαγωγής της 1ης αγωνιστικήςΗ ΕΠΟ ανακοίνωσε τις ημέρες και ώρες διεξαγωγής της πρώτης αγωνιστικής του Κυπέλλου Ελλάδας.
  • Συζητάει το θέμα των τηλεοπτικών στο συμβούλιο της Παρασκευής (21/9) η Football LeagueΗ Football League με ανακοίνωσή της γνωστοποίησε ότι θα συνεδριάσει την Παρασκευή (21/9). «Καυτό» θέμα του Διοικητικού Συμβουλίου είναι τα τηλεοπτικά δικαιώματα για την αγωνιστική περίοδο 2018/19.
  • ΠΑΟΚ: Χωρίς Αζάρ και Νταβίντ Λουίζ η ΤσέλσιΤην αποστολή για τον αγώνα με τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα ανακοίνωσε ο προπονητής της Τσέλσι, Μαουρίτσιο Σάρι.
  • ΒΑΣΙΛΗΣ ΙΩΑΝΝΟΥ. ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ, ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΠΑΡΚΕΙΑ...Θα είναι εξόχως ενδιαφέρουσες οι εξελίξεις που θ’ ακολουθήσουν, σε ότι αφορά τον Δήμο Πρέβεζας, με την ενεργό και ηγετική συμμετοχή του Βασίλη Ιωάννου...
  • Λουτσέσκου: «Κατακτήσαμε το πρωτάθλημα, φαβορί η Τσέλσι»Μεγάλο είναι το κίνητρο που έχουν οι παίκτες του ΠΑΟΚ για το ματς με την Τσέλσι, η οποία είναι το φαβορί, όπως τόνισε ο Ραζβάν Λουτσέσκου.

Παγκόσμιο Κύπελλο Ποδοσφαίρου 2018: Σουηδία-Ελβετία 1-0

από vagelis kond

Η Σουηδία ξεπέρασε το εμπόδιο της Ελβετίας με τυχερό τρόπο και πήρε το εισιτήριο για τα προημιτελικά επικρατώντας με 1-0.

Στους «8» του Μουντιάλ 2018 προκρίθηκε η Σουηδία, η οποία σε αγώνα που έγινε στην Αγία Πετρούπολη για τη φάση των «16» νίκησε 1-0 την Ελβετία, με τυχερό τέρμα του Φόρσμπεργκ στο 66΄. Η Σουηδία θα παίξει στα προημιτελικά με τη νικήτρια του ζευγαριού Κολομβία-Αγγλία, στις 7 Ιουλίου (17:00) στο Cosmos Arena της Σαμάρα.

Δύο καλές ευκαιρίες είχαν οι Σουηδοί να σκοράρουν -στην πελαγωμένη στο ξεκίνημα ελβετική άμυνα- με τον Μάρκους Μπεργκ. Πρώτα στο 8΄, όταν μόνος προ του Ζόμερ σούταρε ψηλά άουτ, ενώ λίγα δευτερόλεπτα αργότερα, από λάθος του Ελβετού τερματοφύλακα, ο Μπεργκ σούταρε αλλά πάνω σε αντίπαλο αμυντικό. Οι Ελβετοί απείλησαν πρώτη φορά στο 24΄ με κεφαλιά του Ζούμπερ που έφυγε άουτ.

Στο 28΄ ο Μπεργκ είχε και τρίτη ευκαιρία για να σκοράρει, αλλά το σουτ που επιχείρησε μέσα από την περιοχή απομάκρυνε πέφτοντας σωστά στη δεξιά πλευρά ο Ζόμερ. Στο 34' δυνατό μακρινό σουτ του Τζάκα πέρασε άουτ, όπως και στο 39΄ σουτ του Τζεμαϊλί μέσα από την μεγάλη περιοχή της Σουηδίας. Στο 42΄οι Σουηδοί έφθασαν πολύ κοντά στο γκολ, όταν σε σέντρα του Λούστιγκ από δεξιά, ο Έκνταλ μόνος στη μικρή περιοχή πλάσαρε άουτ.

Στο ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε το παιχνίδι και στο β΄ ημίχρονο, όπου είχαμε αρκετές αλλαγές της μπάλας στη μεσαία γραμμή και προσωπικές μονομαχίες, αλλά οι δύο ομάδες δυσκολεύονταν να βρουν διαδρόμους στην αντίπαλη εστία. Όλα άλλαξαν όμως στο 66΄, όταν ο Φόρσμπεργκ ελίχθηκε έξω από την περιοχή, έπιασε το σουτ από το ημικύκλιο, για να κοντράρει η μπάλα στον Ακάντζι και να καταλήξει στα δίχτυα.

Οι Ελβετοί πίεσαν στη συνέχεια και στο 80΄ ο Φόρσμπεργκ έσωσε την ομάδα του αποκρούοντας πάνω στη γραμμή κεφαλιά του Εμπολό. Στις καθυστερήσεις (90+1') οι Ελβετοί έχασαν τη μεγαλύτερη ευκαιρία τους να φέρουν το ματς στα ίσα, αφού κοντινή κεφαλιά του Σεφέροβιτς απέκρουσε δύκολα ο Όλσεν. Στην αντεπίθεση ο Όλσον ξεχύθηκε μόνος στην περιοχή των Ελβετών και τον ανέτρεψε από πίσω ο Λανγκ, ο οποίος δέχθηκε κόκκινη κάρτα. Αρχικά ο Σκόμινα έδωσε πέναλτι, αλλά αφού συμβουλεύτηκε το VAR έδωσε φαουλ εκτός περιοχής.

ΣΟΥΗΔΙΑ (Γιάνε Αντερσον): Όλσεν, Λούστιγκ (82΄ Κραφτ), Λίντελοφ, Γκράνκβιστ, Αουγκούστινσον, Έκνταλ, Μπεργκ (90΄ Τέλιν), Φόρσμπεργκ (82΄ Όλσον), Σβένσον, Κλάεσον, Τοϊβόνεν,

ΕΛΒΕΤΙΑ (Βλάντιμιρ Πέτκοβιτς): Ζόμερ, Ακάντζι, Λανγκ, Τζάκα, Μπεχράμι, Ροντρίγκες, Ζούμπερ (73΄ Εμπολό), Τζεμαϊλί (73΄ Σεφέροβιτς), Ντρμιτς, Τζουρού, Σακίρι.