• Εύκολα η Αναγέννηση Άρτας τον Φιλώτα! Αρης Αναγεννηση Χωρίς να συναντήσει ιδαίτερες δυσκολίες η Φέτα Ήπειρος Αναγέννηση Άρτας πέρασε από την Φλώρινα επικρατώντας του τοπικού Φιλώτα με 30-22 για την 6η αγωνιστική της Α1 χάντμπολ των γυναικών.
  • Ακόμη μια νίκη για τον Πρωτέα Άρτας!Έφυγε με τη νίκη από τη Θεσσαλονίκη κερδίζοντας το Μακεδονικό με 28-21.
  • Τα highlights από το  Αμφίλοχος - Αστέρας Παραποτάμου 2-1Δείτε τα γκολ και τις καλύτερες φάσεις από τον αγώνα.
  • Τα highlights από το Θεσπρωτός-Πανλευκάδιος 3-1Δείτε τα γκολ και τις καλύτερες φάσεις από τον αγώνα του Θεσπρωτού με τον Πανλευκάδιο.
  • Η συνέντευξη τύπου από το Τηλυκράτης Λευκάδας-Εθνικός Φιλιππιάδας (video)Η συνέντευξη τύπου από το Τηλυκράτης Λευκάδας-Εθνικός Φιλιππιάδας
  • Τα highlights από το Τηλυκράτης Λευκάδας-Εθνικός ΦιλιππιάδαςΔείτε τα γκολ και τις καλύτερες φάσεις από τον αγώνα του Τηλυκράτη Λευκάδας με τον Εθνικό Φιλιππιάδας
  • Η βαθμολογία της Super LeagueΔείτε πως διαμορφώνεται η βαθμολογία στην Super League μετά τους αγώνες της Κυριακής (10/12) για την 14η αγωνιστική της Super League.
  • ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός 4-0: Παραδόθηκε στη γεμάτη Τούμπα και τον ΠέλκαΟ ΠΑΟΚ έκανε φύλλο και φτερό στην Τούμπα τον Παναθηναϊκό των χιλίων προβλημάτων τον οποίο νίκησε 4-0 με τον Πέλκα να κάνει τη διαφορά - Απογοητευτικοί οι «πράσινοι» στο δεύτερο ημίχρονο όταν και πάτησε γκάζι ο δικέφαλος

Ζαλγκίρις Κάουνας – Παναθηναϊκός Superfoods 80-74: Το σερί «πάγωσε»…

από vagelis kond

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από τη Ζαλγκίρις στο Κάουνας με το σερί των πέντε νικών στην Ευρωλίγκα να παίρνει τέλος για το «τριφύλλι».

Ο Παναθηναϊκός τα έκανε όλα λάθος στην καταστροφική τρίτη περίοδο στο Κάουνας, με αποτέλεσμα να δώσει στη Ζαλγκίρις δικαιώματα, να «ανοίξει» η διαφορά και να μην καταφέρει να κάνει την ανατροπή παρά το εντυπωσιακό come back στο τέταρτο δεκάλεπτο. Εκεί όπου ο Νίκος Παππάς πήρε… φωτιά, πέτυχε τέσσερα σερί τρίποντα και είχε συμπαραστάτη τον Ρίβερς, όμως, δεν ήταν αρκετές  οι προσπάθειές τους για την ανατροπή. Οι «πράσινοι» βρέθηκαν από το -17 στο -5, δεν είχαν όμως το καθαρό μυαλό και τη συγκέντρωση που απαιτούνταν στο φινάλε για να «γυρίσουν» οριστικά το ματς και να πανηγυρίσουν την έκτη σερί νίκης τους στη φετινή Ευρωλίγκα και 8η συνολικά.

Οι «πράσινοι» στο φινάλε πλήρωσαν την αστοχία και τις κακές επιλογές τους, με τον Γκιστ που ήταν εκτός κλίματος αγώνα από νωρίς λόγω των φάουλ που «φορτώθηκε» να αστοχεί σε κρίσιμο σημείο σε δυο συνεχόμενες επιθέσεις, όπου εκεί αν είχε σκοράρει ο Παναθηναϊκός θα άλλαζε τα δεδομένα και θα μπορούσε να περάσει ακόμα και μπροστά. Εν τέλει, η Ζαλγκίρις κατάφερε να κρατήσει την υπέρ της διαφορά και να επικρατήσει με το τελικό 80-74 που την ανεβάζει στο 6-5 και την 7η θέση πριν από την ολοκλήρωση της 11ης αγωνιστικής.

Το ματς

Καλό πρώτο δεκάλεπτο έκανε ο Παναθηναϊκός Superfoods στη «Zalgirio Arena», παρά την αστοχία του έξω από τα 6,75μ., αφού βασίστηκε στην άμυνά του και κατάφερε να κρατήσει μόλις στους 10 πόντους τη Ζαλγκίρις. Όλα αυτά, ενώ ο Τζέιμς Γκιστ είχε «φορτωθεί» με δυο φάουλ από το πρώτο δίλεπτο και χρειάστηκε γρήγορα-γρήγορα να πάει στον πάγκο. Οι «πράσινοι» βρήκαν τρόπο να δημιουργήσουν προβλήματα στους παίκτες του Γιασικεβίτσιους κι αν ήταν πιο εύστοχοι θα είχαν και μεγαλύτερη διαφορά από αυτή που τελείωσαν το πρώτο δεκάλεπτο (10-20 με τρίποντο Σίνγκλετον στην εκπνοή). Το δεύτερο δεκάλεπτο δεν ήταν το ίδιο καλό για τους «πράσινους» της Αθήνας, αφού έδωσαν δικαιώματα στους Λιθουανούς, οι οποίοι εκμεταλλεύτηκαν την απουσία του Γκιστ από τη ρακέτα και βρήκαν εύκολους πόντους. Η Ζαλγκίρις μάζεψε τη διαφορά και κατάφερε να έχει 9 επιθετικά ριμπάουντ στο πρώτο ημίχρονο, «ψαλιδίζοντας» έτσι το σκορ και φτάνοντας στην ανάπαυλα όντας μόλις δυο πόντους μακριά από τον Παναθηναϊκό (31-33), ο οποίος «κρατήθηκε» από την επιστροφή του Καλάθη στο παρκέ.

Αν ο Παναθηναϊκός δεν έπρεπε να κάνει δυο – τρία πράγματα στο τρίτο δεκάλεπτο, τα έκανε όλα. Οι «πράσινοι» ήταν τραγικοί στην άμυνα, δεν έκαναν τίποτα σωστά στο παρκέ και έβγαλαν εκτός εαυτού τον Πασκουάλ με αυτά που έβλεπε. Η Ζαλγκίρις «χτύπησε» στο αδύνατο σημείο του Παναθηναϊκού μέσα στη ρακέτα, μετά τη συμπλήρωση τεσσάρων φάουλ από τον Γκιστ, με αποτέλεσμα να στηθεί ένα… πάρτι το οποίο έριξε τους «πράσινους» στο «καναβάτσο». Σε όλο αυτό το σκηνικό της πολύ κακής αμυντικής συμπεριφοράς του Παναθηναϊκού, και των πάρα πολλών χαμένων ριμπάουντ, προστέθηκε η αστοχία των παικτών του Πασκουάλ τόσο σε ροή αγώνα όσο και πολλές συνεχόμενες βολές. Το πράγμα «στράβωσε» για τα καλά για τον Παναθηναϊκό όταν η Ζαλγκίρις βρήκε ρυθμό, με αποτέλεσμα να σκοράρει 33 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο και να φτάσει στο 64-47 που έδινε ελάχιστα περιθώρια ανατροπής.

Παρόλα αυτά, ο Παναθηναϊκός στο τελευταίο δεκάλεπτο μπήκε με τον Νίκο Παππά να… σαλπίζει αντεπίθεση. Με τέσσερα τρίποντα, τα τρία συνεχόμενα, και με τη συμπαράσταση του Κέι Σι Ρίβερς που επίσης πέτυχε πέντε απανωτούς και αναπάντητους πόντους, αφού βελτιώθηκε κάπως η αμυντική συμπεριφορά, οι «πράσινοι» μάζεψαν πολύ γρήγορα τη διαφορά. Το 76-71 περίπου 2 λεπτά πριν το τέλος άφηνε ανοικτά όλα τα ενδεχόμενα, όμως, και πάλι η ομάδα του Πασκουάλ εμφάνισε αδυναμία στο να προστατέψει τη ρακέτα της. Ο Γιανκούνας πέτυχε αρκετά πανομοιότυπα καλάθια από το ίδιο σημείο, εν τη απουσία και του Γκιστ που ουσιαστικά ήταν «απονευρωμένος» με τα τέσσερα φάουλ, κάτι που έβγαλε τον Αμερικανό κι εκτός ρυθμού στην επίθεση, με αποτέλεσμα η Ζαλγκίρις να μείνει μπροστά στο σκορ. Ο Γκιστ κατάφερε να βοηθήσει σε κάποιες άμυνες αλλά σε κρίσιμα σημεία στην επίθεση αστόχησε δυο φορές, δεν μπόρεσε να βοηθήσει τον Παναθηναϊκό να πλησιάσει και να απειλήσει ευθέως την ομάδα του Γιασικεβίτσιους, η οποία κατάφερε εν τέλει να πάρει και το ματς με το τελικό 80-74 στη «Zalgirio Arena»…

Τα δεκάλεπτα: 10-20, 31-33, 64-47, 80-74