ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ
Περέιρα στους διαιτητές: Να αλλάξετε νοοτροπία και να διαβάζετε τους κανονισμούςΜε συμμετοχή 23 διαιτητών και 52 βοηθών A’ κατηγορίας διεξάγεται στο Καρπενήσι το «Σεμινάριο Αξιωματούχων Διαιτησίας », που διοργανώνει η Κεντρική Επιτροπή Διαιτησίας της Ε.Π.Ο., ενόψει της έναρξης των νέων εθνικών πρωταθλημάτων και του Κυπέλλου.Οργανωμένοι Λάτσιο: «Στο εσωτερικό μας δεν αποδεχόμαστε γυναίκες»Την απόφασή τους να απαγορεύσουν την παρουσία γυναικών στις πρώτες σειρές του πετάλου που κάθονται ανακοίνωσαν οι οργανωμένοι της Λάτσιο σε φυλλάδιο που μοίρασαν πριν τον αγώνα με τη Νάπολι για τη Serie A.Πήρε και Κατσιαμήτα ο Κρόνος ΑργυράδωνΟ Αλέξανδρος Κατσιαμήτας από τον ιστορικό Πιερικό στον Κρόνο.Στο τραπέζι και το μπαράζ!Στην ΕΠΟ σκέφτονται τη συμβιβαστική λύση του μπαράζ στη μάχη των προκηρύξεων ανάμεσα σε Football League και Super League.ΠΑΟΚ: Η αποστολή για Μπενφίκα, εκτός ο Ελ ΚαντουρίΧωρίς τον Ελ Καντουρί θα αγωνιστεί ο ΠΑΟΚ στη Λισαβόνα απέναντι στην Μπενφίκα για τον πρώτο αγώνα των play offs του Champions League.
  • Περέιρα στους διαιτητές: Να αλλάξετε νοοτροπία και να διαβάζετε τους κανονισμούςΜε συμμετοχή 23 διαιτητών και 52 βοηθών A’ κατηγορίας διεξάγεται στο Καρπενήσι το «Σεμινάριο Αξιωματούχων Διαιτησίας », που διοργανώνει η Κεντρική Επιτροπή Διαιτησίας της Ε.Π.Ο., ενόψει της έναρξης των νέων εθνικών πρωταθλημάτων και του Κυπέλλου.
  • Οργανωμένοι Λάτσιο: «Στο εσωτερικό μας δεν αποδεχόμαστε γυναίκες»Την απόφασή τους να απαγορεύσουν την παρουσία γυναικών στις πρώτες σειρές του πετάλου που κάθονται ανακοίνωσαν οι οργανωμένοι της Λάτσιο σε φυλλάδιο που μοίρασαν πριν τον αγώνα με τη Νάπολι για τη Serie A.
  • Πήρε και Κατσιαμήτα ο Κρόνος ΑργυράδωνΟ Αλέξανδρος Κατσιαμήτας από τον ιστορικό Πιερικό στον Κρόνο.
  • Στο τραπέζι και το μπαράζ!Στην ΕΠΟ σκέφτονται τη συμβιβαστική λύση του μπαράζ στη μάχη των προκηρύξεων ανάμεσα σε Football League και Super League.
  • ΠΑΟΚ: Η αποστολή για Μπενφίκα, εκτός ο Ελ ΚαντουρίΧωρίς τον Ελ Καντουρί θα αγωνιστεί ο ΠΑΟΚ στη Λισαβόνα απέναντι στην Μπενφίκα για τον πρώτο αγώνα των play offs του Champions League.
  • Φιλική νίκη για τον Καραϊσκάκη επί του ΠΑΣ Αχέρων Καναλακίου με 1-0 - Άνοιξε λογαριασμό ο ΧούσοςΝικηφόρο ήταν το τρίτο φιλικό τεστ της ΠΑΕ Καραϊσκάκης Άρτας, το οποίο έγινε το απόγευμα της Κυριακής (19/08) στο γήπεδο Αγίων Αναργύρων Άρτας.
  • Παγκόσμιο Εφήβων πόλο: Στην κορυφή του κόσμου η Ελλάδα!Έγραψε ιστορία στο Σομπατέλι η Εθνική Εφήβων! Τα αγόρια του Δημήτρη Κραβαρίτη επικράτησαν στον τελικό του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος με 9-8 επί της Ισπανίας και ανέβηκαν στην κορυφή του κόσμου.
  • Φιλική νίκη της Λευκίμμης στην Ηγουμενίτσα επί του Θεσπρωτού με 2-1Φιλική νίκη επί του Θεσπρωτού με 1-2 πέτυχε το Σάββατο (18/8) στην Ηγουμενίτσα η ΑΕ Λευκίμμης.

Φενέρμπαχτσε - Παναθηναϊκός Superfoods 67-62: Ήττα στις λεπτομέρειες στην Πόλη

Τελευταία ενημέρωση από vagelis kond

Ο Παναθηναϊκός Superfoods κοίταξε στα μάτια τη Φενέρμπαχτσε στην Κωνσταντινούπολη αλλά ηττήθηκε με 67-62.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο Μάρκους Ντένμον σκόραρε το πρώτο καλάθι του αγώνα που ήταν σουτ τριών πόντων, αλλά ακολούθησε ένα γρήγορο σερί 8-0 για τους γηπεδούχους οι οποίοι ξέφυγαν 8-3 στο 4’, με τον Καλάθη και τον Ρίβερς να βρίσκουν λύσεις και να μειώνουν σε 8-7, πριν διακοπεί η αναμέτρηση λόγω τηλεοπτικού τάιμ άουτ στο 6’ κι ενώ ο Τόμπσον είχε φτάσει τους τέσσερις πόντους. Ο Κρις Σίνγκλετον ανέλαβε δράση και με τρία τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο έδωσε… μόνος του το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό με 20-18 στο φινάλε, με το τελευταίο του τρίποντο να είναι buzzer beater από το κέντρο.

Στη δεύτερη περίοδο ο Παναθηναϊκός κόλλησε στην επίθεση για τέσσερα λεπτά. Σε αυτό το διάστημα οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις σχεδόν αποκλειστικά από τον Τόμπσον ο οποίος είχε φτάσει τους δώδεκα πόντους μέχρι το 14’ και οι Τούρκοι πήραν προβάδισμα 26-20, με τον Τσάβι Πασκουάλ να καλεί εσπευσμένα τάιμ άουτ, ενώ ο Κέι Σι Ρίβερς συνέχιζε να είναι άστοχος σε ελεύθερα σουτ. Ο Λεκαβίτσιους με ένα τρίποντο και μία ασίστ βοήθησε τα μέγιστα να μειωθεί η διαφορά στον έναν (26-25, 16’) και αυτή τη φορά ήταν ο Ομπράντοβιτς που διέκοψε τη ροή της αναμέτρησης. Η Φενέρ κατάφερε να εκμεταλλευτεί την αστοχία του Παναθηναϊκού και με τρίποντο του Ντίξον ξέφυγε με 33-27. Ο Καλάθης ευστόχησε σε τρίποντο για το 33-30, ενώ ο Γιαν Βέσελι σκόραρε λίγο πριν το ημίχρονο που ολοκληρώθηκε με 35-30 υπέρ των γηπεδούχων.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε μ’ ένα σερί 6-0 του Παναθηναϊκού που τον έφερε μπροστά με 36-35 και ο Ομπράντοβιτς πήρε αμέσως τάιμ άουτ. Τέσσερις διαδοχικοί πόντοι έφεραν τους γηπεδούχους στο +3 και υπήρξε αμέσως αντίδραση από τον Πασκουάλ ο οποίος διέκοψε την εξέλιξη της αναμέτρησης. Η αντίδραση από τους «πράσινους» ήταν εξαιρετική για μία ακόμα φορά. Μπόρεσαν να σφίξουν την άμυνά τους απαγορεύοντας τα εύκολα καλάθια των αντιπάλων τους. Ο Ρίβερς βρήκε το πρώτο του τρίποντο για το 43-47, αλλά υπήρξε πρόβλημα στο αμυντικό ριμπάουντ. Στο 30’ ο φωτεινός πίνακας του γηπέδου έγραφε 47-50, έπειτα από τρίποντο του Νίκου Παππά.

Η τελευταία περίοδος δεν ξεκίνησε καθόλου καλά για τον Παναθηναϊκό ο οποίος δέχτηκε ένα σερί 7-0 κι έμεινε πίσω με 54-50 στο 34’ με τον Τσάβι Πασκουάλ να καλεί εσπευσμένα τάιμ άουτ κι ενώ οι διαιτητές είχαν αρχίσει να βάζουν για τα καλά το… χεράκι τους στην έκβαση της αναμέτρησης.

Δεκάλεπτα: 18-20, 35-30, 47-50, 67-62

Φενέρμπαχτσε (Ζέλικο Ομπράντοβιτς): Τόμπσον 14, Μέλι 7 (1), Μαχμούτογλου 3 (1), Ουόναμεϊκερ 2, Σλούκας 11 (1), Βέσελι 12, Ντίξον 5 (1), Ντατόμε 4

Παναθηναϊκός Superfoods (Τσάβι Πασκουάλ): Σίνγκλετον 14 (4), Ρίβερς 8 (1), Παππάς 8 (1), Ντένμον 7 (1), Γκιστ 2, Βουγιούκας 4, Λεκαβίτσιους 3 (1), Γκάμπριελ, Καλάθης 13 (1), Αντετοκούνμπο 3