• Παναθηναϊκός-Μπασκόνια 72-70Σε μια ημέρα που ήταν αφιερωμένη στη μνήμη του Θανάση Γιαννακόπουλου, ο Παναθηναϊκός νίκησε (72-70) την Μπασκόνια αλλά έχασε μέσα από χέρια του τη διαφορά.
  • Εθνική Νέων: Χαμένη ευκαιρία, 2-2 με ΔανίαΗ Εθνική Νέων προηγήθηκε 2-0 της Δανίας στον εναρκτήριο αγώνα της στην Elite Round του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, στο Λάφμπορο της Αγγλίας, αλλά οι Σκανδιναβοί πήραν βαθμό, καθώς η αναμέτρηση έληξε ισόπαλη 2-2.
  • Παρέμβαση Απόλλωνα κατά του ΟΦΗ για την υπόθεση υποβιβασμούΗ ΠΑΕ Απόλλων Σμύρνης κινείται κατά των Κρητικών.
  • «Βράζει» η ΑΕΛ με Αθανασιάδη και ζητά την τιμωρία τουΤην τιμωρία του Αθανασιάδη θα ζητήσει η ΠΑΕ ΑΕΛ.
  • Ολυμπιακός: Φουλάρει για ΒέλεθΠροχωρημένο το ενδιαφέρον του Ολυμπιακού για τον στόπερ του Άρη.
  • Νίκη για την πρόκριση και τον Θανάση ο Παναθηναϊκός Η ατμόσφαιρα στο ΟΑΚΑ θα είναι σήμερα ιδιαίτερα φορτισμένη μετά την απώλεια του Θανάση Γιαννακόπουλου. Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ θέλει τη νίκη και για τον Θανάση στο κρίσιμο παιχνίδι (21:00) με τη Μπασκόνια.
  • Μπασινάς: «Αηδία όσα έγιναν στη Ριζούπολη. Μπορούσε τελικό ο Παναθηναϊκός το 2003»Οι απαντήσεις του Μπασινά σε ανάκριση οπαδών στο Instagram.
  • Επίσημο το διαζύγιοΗ Παναχαϊκή ανακοίνωσε τη λύση συνεργασίας με τον Σωκράτη Οφρυδόπουλο και καλωσόρισε τον Χρήστο Καραπίτσο.

Παναθηναϊκός Superfoods – Κολοσσός Ρόδου 87-63: Και τώρα η Ρεάλ...

από vagelis kond

Ο Παναθηναϊκός Superfoods νίκησε άνετα τον Κολοσσό Ρόδου στο ΟΑΚΑ με 87-63 και πλέον στρέφει το ενδιαφέρον του στο παιχνίδι της προσεχούς Τρίτης (17/4) με τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Οι «πράσινοι» έφτασαν τις 23 νίκες σε ισάριθμες αγωνιστικές και συνεχίζουν την αήττητη πορεία τους, έχοντας ήδη κατακτήσει την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο και μαθηματικά, κάτι που σημαίνει ότι θα έχουν το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ. Πλέον το «τριφύλλι» θα εστιάσει στη σειρά αγώνων με τη Ρεάλ Μαδρίτης που ξεκινάει την προσεχή Τρίτη (17/4) στο ΟΑΚΑ...

Κορυφαίος σκόρερ για τον Παναθηναϊκό ήταν ο Κρις Σίνγκλετον ο οποίος επέστρεψε από τις ΗΠΑ και σκόραρε 14 πόντους δείχνοντας σε καλή κατάσταση. Την επανεμφάνισή του έκανε και ο Κέι Σι Ρίβερς ο οποίος προσπαθεί να ανεβάσει ρυθμούς. Για ένα ακόμα παιχνίδι, όλοι οι παίκτες των πρωταθλητών Ελλάδας σκόραραν αποδεικνύοντας τον πλουραλισμό που υπάρχει.

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ συνάντησε αντίσταση μόνο στην πρώτη περίοδο. Σε αυτό το κομμάτι του αγώνα οι φιλοξενούμενοι ήταν πολύ εύστοχοι και το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με 24-24. Το συγκρότημα του Άρη Λυκογιάννη ήταν μαχητικό μέχρι και το 15' όταν μείωσε σε 33-30. Από εκείνο το σημείο κι έπειτα όμως ο Παναθηναϊκός πάτησε το γκάζι κι εξαφανίστηκε.

Στο ημίχρονο οι «πράσινοι» ήταν μπροστά με 49-36. Παρ' όλα αυτά δεν έριξαν ρυθμό και στο δεύτερο ημίχρονο πρόσφεραν σκορ και θέαμα στον κόσμο που βρέθηκε στις εξέδρες του ΟΑΚΑ. Στο τελευταίο μέρος του αγώνα οι δύο προπονητές δοκίμασαν σχήματα και πρόσωπα και η κόρνα της λήξης βρήκε νικητή τον Παναθηναϊκό με 87-63.

Δεκάλεπτα: 24-24, 49-36, 70-48, 87-63

Παναθηναϊκός Superfoods (Τσάβι Πασκουάλ): Ντένμον 8 (2), Γκιστ 8, Γκάμπριελ 2, Καλάθης 7, Αντετοκούνμπο 8, Σίνγκλετον 14 (3), Ρίβερς 4, Παππάς 8, Βουγιούκας 12, Λεκαβίτσιους 2, Όγκαστ 9, Μήτογλου 5

Κολοσσός Ρόδου (Άρης Λυκογιάννης): Χάρις 17 (3), Σχίζας 5 (1), Μπρέι 6 (1), Ράιτ 10, Γιανγκ 14 (1), Ουέαρ 5 (1), Γεωργαλής, Μπιλλής, Αγγελάκος 2, Σταμάτης 4, Παπαδάκης