• Παναθηναϊκός - Ξάνθη 3-0Εξαιρετικοί οι πράσινοι στην πρόβα τζενεράλε με Ξανθή. Δυο γκολ ο Μακέντα παρθενικό τέρμα με το τριφύλλι για Κολοβό. Πολύ καλός ο Ζαχίντ
  •  Αναγέννηση Άρτας - ΠΑΣ Ανέζα 5-1Με σκορ 5-1 έληξε το πρώτο φιλικό προετοιμασίας της Αναγέννησης που έγινε σήμερα το απόγευμα στο γήπεδο των Κωστακιών Άρτας.
  • Ελλάδα – Τουρκία 84-70Το δυνατό παιχνίδι της Τουρκίας έβαλε δύσκολα στην Εθνική, η οποία όμως ανταποκρίθηκε και πήρε τη νίκη (84-70) στο δεύτερο παιχνίδι της στο τουρνουά «Ακρόπολις»
  • Φιλική νίκη του Παναιτωλικού στην ΤρίποληΟ Παναιτωλικός επικράτησε 2-0 του Αστέρα Τρίπολης σε φιλική αναμέτρηση.
  • Αλλαγή ημερομηνίας το φιλικό με ΘεσπρωτόΔείτε ποτέ θα γίνει η φιλική αναμέτρηση μεταξύ της Αναγέννησης Άρτας με τον Θεσπρωτό.
  • ΠΑΟΚ: Σενάριο για Σραρφί Ο Μπασέμ Σραρφί φαίνεται να είναι στη λίστα του ΠΑΟΚ.
  • Ολυμπιακός: Στο στόχαστρο ο Ιβάνουσεκ Οι Κροάτες γράφουν για πρόταση του Ολυμπιακού για τον Λούκα Ιβάνουσεκ.
  • Έκλεισε φιλικό με τον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο ο ΤηλυκράτηςΣτα πλαίσια της καλύτερης προετοιμασίας της ομάδας μας αλλά και των εξαιρετικών σχέσεων που υπάρχουν ανάμεσα στον Τηλυκράτη και την Π.Α.Ε. Παναιτωλικός , αυτήν την Κυριακή 18 Αυγούστου θα πραγματοποιηθεί φιλικός αγώνας Παναιτωλικός – Τηλυκράτης .

Παναθηναϊκός-Πανιώνιος 96-71

από vagelis kond

Ο Παναθηναϊκός συνδύασε ουσία και θέαμα (96-71) κόντρα στον Πανιώνιο κι έκανε το 18-0 στη Basket League, λίγες ημέρες πριν παίξει στη Μόσχα με την ΤΣΣΚΑ.

Οι «πράσινοι» επιβράβευσαν όσους αποφάσισαν να περάσουν το κυριακάτικο απόγευμα τους στο ΟΑΚΑ. Οι παίκτες του Ρίκι Πιτίνο πάτησαν γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και προσέφεραν πλούσιο θέαμα με τα εντυπωσιακά καρφώματα τους. Παράλληλα, έκαναν και το 18-0 στη Basket League, παραμένοντας η μοναδική αήττητη ομάδα.

Ο Ρικ Πιτίνο ξεκίνησε για πρώτη φορά βασικό τον Βαγγέλη Σακελλαρίου και ως το 18' είχε χρησιμοποιήσει όλους τους παίκτες του, ενώ σίγουρα είδε με ικανοποίηση για ακόμα ένα ματς τον Γιώργο Παπαγιάννη να κάνει τρομερή δουλειά κοντά στο καλάθι. Γενικότερα, πάντως, ο Παναθηναϊκός έδειξε ότι πηγαίνει με... σπασμένα φρένα το τελευταίο διάστημα. Ενδεχομένως, είναι στην καλύτερη δυνατή κατάσταση για να πάει στη Μόσχα, όπου την Παρασκευή θα αντιμετωπίσει την ΤΣΣΚΑ σε μια αποστολή που μοιάζει... mission impossible.

Η εξέλιξη του αγώνα

Οι παίκτες του Πιτίνο μπήκαν, κάπως, «νωθρά» στο παρκέ κι έτσι ο Πανιώνιος ήταν αρκετά ανταγωνιστικός στο ξεκίνημα του αγώνα. Οι «πράσινοι» είχαν 6/17 σουτ στο πρώτο δεκάλεπτο κι η ομάδα της Νέας Σμύρνης ήταν στο -1 (24-23), ως το 12ο λεπτό. Κάπου εκεί ο Παναθηναϊκός πάτησε γκάζι και άφησε πίσω του τους φιλοξενούμενους...

Με πρωτοστάτη τον Παπαπέτρου, το «τριφύλλι» πίεσε στην άμυνα, αναγκάζοντας τους αντιπάλους του σε λάθη. Παράλληλα, βρήκε πόντους στο τρανζίσιον, με αποτέλεσμα να τρέξει επιμέρους 21-4, ξεφεύγοντας με 45-27! Επίσης, με τους Τόμας και Παπαγιάννη «χτύπησε» μέσα στο «ζωγραφιστό», ενώ παράλληλα κυριάρχησε στα ριμπάουντ, τα οποία ήταν 30-10 στο ημίχρονο!

Οι «πράσινοι» συνέχισαν με τον ίδιο εντυπωσιακό ρυθμό και στο δεύτερο μέρος και στην τέταρτη περίοδο έφτασαν τη διαφορά στο +32 (96-64 στο 39') κι επιβεβαίωσαν ότι βρίσκονται σε εξαιρετική κατάσταση το τελευταίο διάστημα!

Τα δεκάλεπτα: 22-19,52-32, 72-54, 96-71