• ΑΕΛ: «Το πρόσωπο της φωτογραφίας απείλησε τον Αλέξη Κούγια»H ΠΑΕ ΑΕΛ δημοσιοποιεί μια φωτογραφία στην οποία απεικονίζεται πίσω από τον Αλέξη Κούγια ένας άνδρας για τον οποίο οι «βυσσινί» υποστηρίζουν στην ανακοίνωσή τους ότι απειλούσε το αφεντικό της Λάρισας.
  • “Χιτσκοκικό” φινάλε χωρίς νικητή, ΑΕΝ Σαμψούντας-Εθνικός Φιλιππιάδας 2-2Σε ένα παιχνίδι ακατάλληλο για καρδιακούς, ΑΕΝ Σαμψούντας και Εθνικός Φιλιππιάδας έμειναν στο 2-2 στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Α΄ ΕΠΣ Πρέβεζας-Λευκάδας.
  • Η βαθμολογία της Super League Δείτε πως έχει διαμορφωθεί η βαθμολογία μετά την ολοκλήρωση της 4ης αγωνιστικής.
  • Πρόγραμμα πρωταθλήματος 2018-2019 Β ΕΠΣ ΆρταςΠρεμιέρα 7/10/2018
  • Στον Ιάλυσο ο ΔιγκόζηςΟ Άγγελος Διγκόζης ανέλαβε την τεχνική ηγεσία του Ιάλυσου.
  • Θύμα ξυλοδαρμού έπεσε ο βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ και πρώην διαιτητής Πέτρος ΚωνσταντινέαςΕπίθεση από ομάδα αγνώστων δέχθηκε ο βουλευτής Μεσσηνίας του ΣΥΡΙΖΑ, Πέτρος Κωνσταντινέας κοντά στο γήπεδο της Καλαμάτας.
  • Η ΕΡΤ ανακοίνωσε… Football LeagueΜια ανακοίνωση από πλευράς ΕΡΤ φέρνει στην τελική ευθεία το θέμα της έναρξης του πρωταθλήματος της Football League. Σύμφωνα με αυτή, μέσα στις επόμενες ημέρες θα υπογραφεί η σχετική σύμβαση.
  • Περιμένοντας την κλήρωσηΟ Καραϊσκάκης περιμένει την κλήρωση του πρωταθλήματος, ελπίζοντας σε καλή αρχή.

Καμπανάκι και βαριά ήττα για την Ελλάδα

από vagelis kond

Την ήττα με 84-68 από τη Γαλλία γνώρισε στο Παρίσι η εθνική μπάσκετ ανδρών, στο τελευταίο της φιλικό παιχνίδι πριν τους αγώνες των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου με Σερβία και Γεωργία.

Ο Θανάσης Σκουρτόπουλος άφησε εκτός 12άδας τους Γιάννη Μπουρούση και Θανάση Αντετοκούνμπο, ενώ ο Κώστας Παπανικολάου αποβλήθηκε στις αρχές της τρίτης περιόδου, για έντονη διαμαρτυρία προς τους διαιτητές. Πρώτος σκόρερ της ελληνικής ομάδας ήταν ο Γιώργος Παπαγιάννης με 13π.

Η ελληνική ομάδα άρχισε τον αγώνα με τους Καλάθη, Σλούκα, Παπανικολάου, Πρίντεζη και Μήτογλου. Παρά τα δύο γρήγορα φάουλ του τελευταίου, η Εθνική ανοίγοντας το ρυθμό σε κάθε ευκαιρία είχε ένα μικρό προβάδισμα (2-4, 8-9) στο ξεκίνημα. Τα μακρινά σουτ των Τζάκσον και Ρουσέλ επέτρεψαν στη Γαλλία να ξεφύγει με πέντε, 16-11, με τη συμπλήρωση έξι λεπτών, την ώρα που και ο Παπαγιάννης αποχωρούσε νωρίς με δύο φάουλ. Το τρίποντο του Καουντί έφερε τους οικοδεσπότες στο 22-13, απέναντι στην Εθνική που έκλεισε το δεκάλεπτο στο -8, 22-14, έχοντας έξι λάθη. Η βελτιωμένη ελληνική άμυνα κράτησε χωρίς σκορ για σχεδόν τρία λεπτά τους «τρικολόρ», ωστόσο δεν αξιοποίησε αυτό το διάστημα επιθετικά και με διαδοχικά καρφώματα του Φαλ η Γαλλία έφτασε στο 26-15. Το τρίποντο του Παπαπέτρου και το γκολ-φάουλ του Παπαγιάννη έδωσαν επιθετικές λύσεις στην Ελλάδα, 28-21, ενώ ένα ακόμη μακρινό σουτ του Λαρεντζάκη και μια βολή μετά από κλέψιμο μείωσαν στους έξι, 35-29, 1:27 πριν το ημίχρονο, το οποίο ολοκληρώθηκε με 38-31.

Το καλό ξεκίνημα της Εθνικής στο τρίτο δεκάλεπτο με τη μείωση της διαφοράς στους πέντε, 42-37, δεν είχε συνέχεια. Τα σουτ του Τζάκσον και η αποβολή του Παπανικολάου για διαμαρτυρία επέτρεψαν στη Γαλλία με τρίποντο του Μπατούμ να φτάσει για πρώτη φορά στο +13, 50-37, μετά από τριάμισι λεπτά. Η ελληνική ομάδα αντέδρασε με οκτώ διαδοχικούς πόντους του Παπαγιάννη, 55-45, αλλά ο Μπατούμ πότε σκοράροντας και πότε δημιουργώντας προκαλούσε διαρκώς προβλήματα και η περίοδος ολοκληρώθηκε με 65-51. Μια ασίστ και ένα τρίποντο του Σλούκα οδήγησαν στο 69-56 στο πρώτο τετράλεπτο του τέταρτου δεκαλέπτου. Η Γαλλία, ωστόσο συντήρησε τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα κι έφτασε στη νίκη με 84-68.

Δεκάλεπτα: 22-14, 38-31, 65-51, 84-68.

Γαλλία (Κολέ): Μπατούμ 13 (12 ασίστ, 5 κλεψ.), Καουντί 10 (6 ριμπ.), Τζαϊτέ 8, Νουά 2 (3 ριμπ.), Λεσόρ 10 (5 ριμπ.), Κοφί 5 (6 ριμπ.), Ρουσέλ 6, Ζουλιέν 2, Λακόμπ 7 (3 ριμπ.), Τζάκσον 13 (3 ριμπ.), Φαλ 8 (4 ριμπ.), Κονατέ.

Ελλάδα (Σκουρτόπουλος): Ντόρσεϊ 2 (2 ριμπ., 2 ασίστ), Λαρεντζάκης 8, Καλάθης 4 (5 ασίστ, 3 ριμπ.), Σλούκας 12 (5 ασίστ, 2 ριμπ.), Μαργαρίτης 1 (2 ριμπ., 2 κλεψ.), Παπαγιάννης 13 (3 ριμπ.), Πρίντεζης 5 (2 ριμπ., 2 κλεψ.), Παπανικολάου 7, Μάντζαρης, Παπαπέτρου 8 (3 ριμπ.), Βασιλόπουλος 2 (2 κλεψ.), Μήτογλου 6.