ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ
Φιλικό με Παναχαϊκή η ΑΕ ΚαραϊσκάκηςΔυνατό ματς προετοιμασίας με τον Καραϊσκάκη Άρτας ανακοίνωσαν οι «κοκκινόμαυροι» για το Σάββατο 7/9.Άγνωστοι βεβήλωσαν το γκράφιτι που ήταν αφιερωμένο στον Νίκο Γκάλη (photo)Στόχος βανδάλων έγινε το γκράφιτι που απεικόνιζε τον Νίκο Γκάλη και το οποίο κοσμούσε τον τοίχο ενός παλιού σπιτιού της Αθήνας.Αλλαγές σε ημέρες και ώρες αγώνων της 1ης και 2ης αγωνιστικής της Super League1Αλλαγές στις ημέρες και στις ώρες των αγώνων της πρώτης και της δεύτερης αγωνιστικής ανακοίνωσε η Σούπερ Λίγκα. Γκαγκάτσης «Δεν θα υποκύψουμε στον ηθικό εκβιασμό»Ο Μάκης Γκαγκάτσης στην τοποθέτησή του στο Διοικητικό Συμβούλιο της Super League 1 εξέφρασε την θέση των «ασπρόμαυρων» για το ζήτημα των τηλεοπτικών συμβολαίων, ενώ μεταξύ άλλων αναφέρθηκε στο PAOK TV, αλλά και στη πρόταση της NOVA προς τον ΠΑΟΚ.Super League 2: Δ.Σ. την Πέμπτη (22/8), για την κλήρωση του πρωταθλήματοςΔιοικητικό Συμβούλιο στο οποίο θα κληθεί να αποφασίσει πότε θα πραγματοποιηθεί η κλήρωση της Super League 2, θα πραγματοποιηθεί την προσεχή Πέμπτη (22/8) στα γραφεία της διοργανώτριας αρχής.
  • Φιλικό με Παναχαϊκή η ΑΕ ΚαραϊσκάκηςΔυνατό ματς προετοιμασίας με τον Καραϊσκάκη Άρτας ανακοίνωσαν οι «κοκκινόμαυροι» για το Σάββατο 7/9.
  • Άγνωστοι βεβήλωσαν το γκράφιτι που ήταν αφιερωμένο στον Νίκο Γκάλη (photo)Στόχος βανδάλων έγινε το γκράφιτι που απεικόνιζε τον Νίκο Γκάλη και το οποίο κοσμούσε τον τοίχο ενός παλιού σπιτιού της Αθήνας.
  • Αλλαγές σε ημέρες και ώρες αγώνων της 1ης και 2ης αγωνιστικής της Super League1Αλλαγές στις ημέρες και στις ώρες των αγώνων της πρώτης και της δεύτερης αγωνιστικής ανακοίνωσε η Σούπερ Λίγκα.
  • Γκαγκάτσης «Δεν θα υποκύψουμε στον ηθικό εκβιασμό»Ο Μάκης Γκαγκάτσης στην τοποθέτησή του στο Διοικητικό Συμβούλιο της Super League 1 εξέφρασε την θέση των «ασπρόμαυρων» για το ζήτημα των τηλεοπτικών συμβολαίων, ενώ μεταξύ άλλων αναφέρθηκε στο PAOK TV, αλλά και στη πρόταση της NOVA προς τον ΠΑΟΚ.
  • Super League 2: Δ.Σ. την Πέμπτη (22/8), για την κλήρωση του πρωταθλήματοςΔιοικητικό Συμβούλιο στο οποίο θα κληθεί να αποφασίσει πότε θα πραγματοποιηθεί η κλήρωση της Super League 2, θα πραγματοποιηθεί την προσεχή Πέμπτη (22/8) στα γραφεία της διοργανώτριας αρχής.
  • Εθνική Ανδρών: Φεύγει για Κίνα χωρίς ΣλούκαΑύριο αναχωρεί η αποστολή της Εθνικής για την Κίνα και το Παγκόσμιο Κύπελλο.
  •  Δυσοίωνο και για Γ Εθνική στον ΗρακλήΤο διοικητικό συμβούλιο του Ιδρυτικού Σωματείου θα πραγματοποιήσει σύσκεψη, με αντικείμενο τη συμμετοχή του «κυανόλευκου» φορέα στην επόμενη μέρα του ποδοσφαιρικού Τμήματος.
  • Πήρε τον Περέα από την Πόρτο ο ΠαναθηναϊκόςΤον 19χρονο Κολομβιανό επιθετικό, Χουάν Χοσέ Περέα, έκανε δικό του ο Παναθηναϊκός.

Αναντολού Εφές – Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ 78-62

από vagelis kond

Ο Παναθηναϊκός ήταν κακός, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, και γνώρισε την ήττα (78-62) από την Αναντολού Εφές

Οι δύο ομάδες μπήκαν «μουδιασμένες» στο παρκέ, με τον Παναθηναϊκό να χρειάζεται 3,5 λεπτά για να μπορέσει να πετύχει το πρώτο του καλάθι. Ο Μοερμάν στα πρώτα λεπτά και στη συνέχεια ο Μπομπουά δημιούργησαν πολλά προβλήματα στο πρώτο ημίχρονο. Ειδικά ο Γάλλος γκαρντ, ο οποίος είχε 11 πόντους στο 20’, έκανε μεγάλη ζημιά καθώς έβρισκε διαρκώς ρήγματα στην «πράσινη» άμυνα.

Η Εφές βρήκε έτσι ρυθμό και τρόπο να χτυπήσει στο τρανζίσιον, με αποτέλεσμα να έχει 7/8 δίποντα στη δεύτερη περίοδο. Την ίδια ώρα οι «πράσινοι» ήταν απελπιστικά άστοχοι, έχοντας 9/19 δίποντα και 1/9 τρίποντο στο πρώτο ημίχρονο!

Κάπως έτσι η διαφορά έφτασε στο +16 (40-24), οι «πράσινοι» με μαζεμένα γκολ-φάουλ βρέθηκαν στο -8 (32-24 στο 15’) αλλά τα συνεχόμενα λάθη στα τελευταία λεπτά επέτρεψαν ξανά στην Εφές να ξεφύγει. Ο Πασκουάλ χρησιμοποίησε 12 παίκτες στις δύο πρώτες περιόδους αλλά δεν βρήκε αυτό που αναζητούσε, με τον Παναθηναϊκό να δέχεται 13/14 σουτ μέσα στο «ζωγραφιστό» από τους γηπεδούχους.

Ο Παναθηναϊκός εμφανίστηκε με διάθεση να παίξει καλύτερη και πιο κινητική άμυνα, κρατώντας την Εφές δίχως πόντο στα πρώτα 2,5 λεπτά. Ο Αντετοκούνμπο κλήθηκε να μαρκάρει παίκτες «κλειδιά» των γηπεδούχων (Μίτσιτς, Μπομπουά), ενώ έδωσε λύσεις και στην επίθεση. Εν κατακλείδι ήταν ο κύριος λόγος που οι «πράσινοι» βρέθηκαν ως το -10 αλλά «φορτώθηκε» με 4 φάουλ κι αναγκάστηκε να πάει στον πάγκο, την ώρα που οι παίκτες του Πασκουάλ συνέχιζαν να χάνουν κρίσιμα ριμπάουντ. Κομμάτι στο οποίο αντιμετώπισαν πρόβλημα.

Μολονότι, λοιπόν, η ελληνική ομάδα άρχισε να παίζει πιο ορθολογικά στην επίθεση (είχε 7 ασίστ στην τρίτη περίοδο, όσες είχε σε όλο το πρώτο μέρος) κι ήταν καλύτερη της Εφές δεν μπόρεσε να ρίξει τη διαφορά. Έπεσε μόλις δύο πόντους σε σχέση με το σκορ του ημιχρόνου.

Γενικότερα, ο Παναθηναϊκός έμοιαζε σαν να κάνει ένα βήμα μπροστά και δύο πίσω, όποτε είχε την ευκαιρία να κάνει το come back. Κάπως έτσι η Εφές διατηρούσε με σχετική άνεση μια διαφορά 11 πόντων, μέχρι ο Μπομπουά να κάνει ένα προσωπικό ξέσπασμα, φέρνοντας την ομάδα του στο +19 (75-56).

Τα δεκάλεπτα: 19-11, 44-28, 60-46, 78-62