• ΠΑΣ Γιάννινα: Γρηγορίου και Τάτσης στο προσκήνιοΟι άνθρωποι του ΠΑΣ Γιάννινα ακόμα ψάχνουν τον αντικαταστάτη του Γιάννη Πετράκη στον πάγκο της ομάδας.
  • Άρης: Αύξηση στο μπάτζετΚαρυπίδης και Διαμαντόπουλος αποφάσισαν να προχωρήσουν σε αύξηση του μπάτζετ του Άρη για τη νέα σεζόν.
  • Ξεκινούν επισκευές και συντηρήσεις σχολείων στην Άρτα προϋπολογισμού 505.000€Υπεγράφη μεταξύ του Δημάρχου Αρταίων Χρήστου Τσιρογιάννη και του αναδόχου εργολάβου η σύμβαση και ξεκινά ένα ιδιαίτερα σημαντικό έργο για το Δήμο Αρταίων, αυτό των επισκευών και συντηρήσεων σχολείων και αύλειων χώρων, με προϋπολογισμό 505.000 ευρώ.
  • ΠΑΟΚ: Τέλος και ο ΣάκχοφΑρνητική απάντηση στον ΠΑΟΚ και από τον Εβγκέν Σάκχοφ.
  • Ατρόμητος: Καταλήγει σε ΑναστασίουΟ Γιάννης Αναστασίου είναι το φαβορί για να αναλάβει την τεχνική ηγεσία του Ατρόμητου.
  • Νέα διάκριση για τον Γιάννη Αντετοκούνμπο: Στην κορυφαία πεντάδα του ΝΒΑ ο «Greek Freak» (photos)Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο συμπεριλήφθηκε στην κορυφαία πεντάδα του ΝΒΑ για την τρέχουσα σεζόν.
  • Μεγαθήρια για ΒλαχοδήμοΜεγάλες ομάδες της Ευρώπης έχουν στο στόχαστρό τους τον Έλληνα τερματοφύλακα.
  •  Συνένωση για Πρωτέα και ΑναγέννησηΚατόπιν συμφωνίας που επήλθε μεταξύ των διοικητικών ηγετών των σωματείων ΑΟ Πρωτέας Άρτας κου Λεωνίδα Τσιαντή και Αναγέννησης Άρτας κου Βασίλη Κρανιώτη , αποφασίστηκε η συνένωση των τμημάτων HANDBALL Ανδρών των 2 σωματείων.

ΑΕΚ-Νίμπουρκ 80-76

από vagelis kond

Η ΑΕΚ νίκησε (80-76) τον... κακό της δαίμονα, Νίμπουρκ κι έφτασε τις 10 συνεχόμενες νίκες σε όλες τις διοργανώσεις.

Η «Ένωση» έκανε παράλληλα άλλο ένα βήμα προς την κατάληψη της πρώτης θέσης στον όμιλο της στο Basketball Champions League, λυγίζοντας του πρωταθλητές Τσεχίας που και απόψε την έφεραν στα... όρια!

Οι παίκτες του Μπάνκι, όμως, έδειξαν σκληράδα και μολονότι δεν έκαναν την καλύτερη δυνατή εμφάνιση πήραν μια υπερπολύτιμη νίκη, λίγες ημέρες πριν δώσουν το πιο σημαντικό τεστ τους τη φετινή σεζόν κόντρα στον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ.

Η εξέλιξη του αγώνα

Με τον Ματσίουλις να σημειώνει 8 πόντους στο πρώτο 7λεπτο, η ΑΕΚ προσπάθησε να «χτίσει» διαφορά αλλά η ευκολία με την οποία έπαιρναν οι φιλοξενούμενοι επιθετικά ριμπάουντ της... έκοψαν τη φόρα. Η Νίμπουρκ μέσω των επιθέσεων που ανανέωσε βρήκε πόντους στο «ζωγραφιστό», την ώρα που η οι παίκτες του Μπάνκι έδειχναν να μην έχουν ενέργεια σε καμία από τις δύο πλευρές του παρκέ.

Σταδιακά η «Ένωση» έσφιξε την άμυνα της αλλά δεν μπορούσε να βρει ρυθμό στην επίθεση, κάτι που επέτρεψε στους πρωταθλητές Τσεχίας να προηγηθούν με 35-29 στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου. Είναι χαρακτηριστικό ότι η Νίμπουρκ είχε 10 επιθετικά ριμπάουντ, σκοράροντας 20 πόντους μέσα από τη ρακέτα ως εκείνο το σημείο.

Μέσω της άμυνας οι παίκτες του Μπάνκι δημιούργησαν προϋποθέσεις για να πάρουν πόντους στο τρανζίσιον κυρίως με τον Σαντ-Ρος (είχε 8 μαζεμένους το συγκεκριμένο διάστημα) έδειξαν να παίρνουν το μομέντουμ του αγώνα, ωστόσο κάτι τέτοιο δεν έγινε. Ο λόγος ακούει στο όνομα Γκλεν Κόζεϊ, ο οποίος σημείωσε με τη σειρά του 8 σερί πόντους κι έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του με 47-43.

Με τα πράγματα να μην εξελίσσονται όπως θα ήθελε η ΑΕΚ, αυτός που κλήθηκε να βγει μπροστά ήταν ο αρχηγός στην τέταρτη περίοδο! Ο Σάκοτα «καθάρισε» φάσεις στην άμυνα κι έβαλε όλους τους πόντους στο 8-0 που έφερε τους «κιτρινόμαυρους» στο +7 (63-56 στο 33') αλλά οι φιλοξενούμενοι είχαν την απάντηση κι έχοντας 8/14 τρίποντα στα πρώτα 17 λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου πέρασαν μπροστά με 72-71!

Όπως ήταν αναμενόμενο ο αγώνας ήταν ντέρμπι μέχρι το φινάλε, με τον Χάντερ να βάζει τελικά την υπογραφή του καθώς ανανέωσε κρίσιμες επιθέσεις και πέτυχε 5/6 βολές στο φινάλε. Με δύο εξ αυτών έκανε το 80-76, 4.8 πριν το φινάλε. Βέβαια, οι «κιτρινόμαυροι» χρειάστηκαν και τη βοήθεια της... τύχης καθώς 7'' πριν το τέλος και με το σκορ 78-76 ο Μπρέισι Ράιτ αστόχησε σε τρίποντο...

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 29-32, 53-51, 80-76.