• Παναθηναϊκός - Ξάνθη 3-0Εξαιρετικοί οι πράσινοι στην πρόβα τζενεράλε με Ξανθή. Δυο γκολ ο Μακέντα παρθενικό τέρμα με το τριφύλλι για Κολοβό. Πολύ καλός ο Ζαχίντ
  •  Αναγέννηση Άρτας - ΠΑΣ Ανέζα 5-1Με σκορ 5-1 έληξε το πρώτο φιλικό προετοιμασίας της Αναγέννησης που έγινε σήμερα το απόγευμα στο γήπεδο των Κωστακιών Άρτας.
  • Ελλάδα – Τουρκία 84-70Το δυνατό παιχνίδι της Τουρκίας έβαλε δύσκολα στην Εθνική, η οποία όμως ανταποκρίθηκε και πήρε τη νίκη (84-70) στο δεύτερο παιχνίδι της στο τουρνουά «Ακρόπολις»
  • Φιλική νίκη του Παναιτωλικού στην ΤρίποληΟ Παναιτωλικός επικράτησε 2-0 του Αστέρα Τρίπολης σε φιλική αναμέτρηση.
  • Αλλαγή ημερομηνίας το φιλικό με ΘεσπρωτόΔείτε ποτέ θα γίνει η φιλική αναμέτρηση μεταξύ της Αναγέννησης Άρτας με τον Θεσπρωτό.
  • ΠΑΟΚ: Σενάριο για Σραρφί Ο Μπασέμ Σραρφί φαίνεται να είναι στη λίστα του ΠΑΟΚ.
  • Ολυμπιακός: Στο στόχαστρο ο Ιβάνουσεκ Οι Κροάτες γράφουν για πρόταση του Ολυμπιακού για τον Λούκα Ιβάνουσεκ.
  • Έκλεισε φιλικό με τον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο ο ΤηλυκράτηςΣτα πλαίσια της καλύτερης προετοιμασίας της ομάδας μας αλλά και των εξαιρετικών σχέσεων που υπάρχουν ανάμεσα στον Τηλυκράτη και την Π.Α.Ε. Παναιτωλικός , αυτήν την Κυριακή 18 Αυγούστου θα πραγματοποιηθεί φιλικός αγώνας Παναιτωλικός – Τηλυκράτης .

ΑΕΚ-Νίμπουρκ 80-76

από vagelis kond

Η ΑΕΚ νίκησε (80-76) τον... κακό της δαίμονα, Νίμπουρκ κι έφτασε τις 10 συνεχόμενες νίκες σε όλες τις διοργανώσεις.

Η «Ένωση» έκανε παράλληλα άλλο ένα βήμα προς την κατάληψη της πρώτης θέσης στον όμιλο της στο Basketball Champions League, λυγίζοντας του πρωταθλητές Τσεχίας που και απόψε την έφεραν στα... όρια!

Οι παίκτες του Μπάνκι, όμως, έδειξαν σκληράδα και μολονότι δεν έκαναν την καλύτερη δυνατή εμφάνιση πήραν μια υπερπολύτιμη νίκη, λίγες ημέρες πριν δώσουν το πιο σημαντικό τεστ τους τη φετινή σεζόν κόντρα στον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ.

Η εξέλιξη του αγώνα

Με τον Ματσίουλις να σημειώνει 8 πόντους στο πρώτο 7λεπτο, η ΑΕΚ προσπάθησε να «χτίσει» διαφορά αλλά η ευκολία με την οποία έπαιρναν οι φιλοξενούμενοι επιθετικά ριμπάουντ της... έκοψαν τη φόρα. Η Νίμπουρκ μέσω των επιθέσεων που ανανέωσε βρήκε πόντους στο «ζωγραφιστό», την ώρα που η οι παίκτες του Μπάνκι έδειχναν να μην έχουν ενέργεια σε καμία από τις δύο πλευρές του παρκέ.

Σταδιακά η «Ένωση» έσφιξε την άμυνα της αλλά δεν μπορούσε να βρει ρυθμό στην επίθεση, κάτι που επέτρεψε στους πρωταθλητές Τσεχίας να προηγηθούν με 35-29 στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου. Είναι χαρακτηριστικό ότι η Νίμπουρκ είχε 10 επιθετικά ριμπάουντ, σκοράροντας 20 πόντους μέσα από τη ρακέτα ως εκείνο το σημείο.

Μέσω της άμυνας οι παίκτες του Μπάνκι δημιούργησαν προϋποθέσεις για να πάρουν πόντους στο τρανζίσιον κυρίως με τον Σαντ-Ρος (είχε 8 μαζεμένους το συγκεκριμένο διάστημα) έδειξαν να παίρνουν το μομέντουμ του αγώνα, ωστόσο κάτι τέτοιο δεν έγινε. Ο λόγος ακούει στο όνομα Γκλεν Κόζεϊ, ο οποίος σημείωσε με τη σειρά του 8 σερί πόντους κι έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του με 47-43.

Με τα πράγματα να μην εξελίσσονται όπως θα ήθελε η ΑΕΚ, αυτός που κλήθηκε να βγει μπροστά ήταν ο αρχηγός στην τέταρτη περίοδο! Ο Σάκοτα «καθάρισε» φάσεις στην άμυνα κι έβαλε όλους τους πόντους στο 8-0 που έφερε τους «κιτρινόμαυρους» στο +7 (63-56 στο 33') αλλά οι φιλοξενούμενοι είχαν την απάντηση κι έχοντας 8/14 τρίποντα στα πρώτα 17 λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου πέρασαν μπροστά με 72-71!

Όπως ήταν αναμενόμενο ο αγώνας ήταν ντέρμπι μέχρι το φινάλε, με τον Χάντερ να βάζει τελικά την υπογραφή του καθώς ανανέωσε κρίσιμες επιθέσεις και πέτυχε 5/6 βολές στο φινάλε. Με δύο εξ αυτών έκανε το 80-76, 4.8 πριν το φινάλε. Βέβαια, οι «κιτρινόμαυροι» χρειάστηκαν και τη βοήθεια της... τύχης καθώς 7'' πριν το τέλος και με το σκορ 78-76 ο Μπρέισι Ράιτ αστόχησε σε τρίποντο...

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 29-32, 53-51, 80-76.