• Ντιναμό Κιέβου-Ολυμπιακός 1-0Το γκολ του Σολ και οι αποκρούσεις του Μπόικο άφησαν τον Ολυμπιακό εκτός Europa League.
  • Ελλάδα-Γεωργία 81-69Η Ελλάδα δεν συνάντησε καμία δυσκολία κόντρα στην Γεωργία και επικράτησε με 81-69 κάνοντας το 10-1 για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου
  • Παναθηναϊκός: Συνεχίστηκε η προετοιμασία ενόψει ΠανιώνιουΟλοκληρώθηκε η προπόνηση των «πρασίνων» στο Κορωπί.
  • Αναντολού Εφές-Ολυμπιακός 75-65Την ήττα με 75-65 γνώρισε ο Ολυμπιακός στην Τουρκία από την Αναντολού Εφές για την 23η αγωνιστική της διοργάνωσης
  • Ντιναμό Κιέβου-Ολυμπιακός: Η «ερυθρόλευκη» ενδεκάδαΈτσι θα παραταχθεί ο Ολυμπιακός κόντρα στη Ντιναμό στο Κίεβο
  • Αναστόπουλος: Μονόδρομος η 2η θέση – Υπάρχει πίεση στον ΗρακλήΟ προπονητής της Κέρκυρας μίλησε στο Metropolis για όσα συνέβησαν στον Ηρακλή και την προσπάθεια της ομάδας του για την άνοδο στη Super League.
  • ΠΑΟΚ: Δεν αλλάζει η «συνταγή» με τον ΆρηΣυνεχίστηκε σήμερα η προετοιμασία του ΠΑΟΚ για το κυριακάτικο τοπικό ντέρμπι με τον Αρη (24/2, 19.30) στο γήπεδο της Τούμπας.
  • Αναβολή αγώνα των Νέων με Απόλλωνα ΠόντουΜετά από αίτημα που Απόλλωνα Πόντου, το οποίο έκανε δεκτό η ΠΑΕ Καραϊσκάκης Άρτας, αναβλήθηκε ο αγώνας των Νέων (Κ19) ανάμεσα στις δύο ομάδες.

Στέφανος Τσιτσιπάς: Ακάθεκτος και στη Σόφια, προκρίθηκε στα προημιτελικά

από vagelis kond

Με νίκη απέναντι στον Γιάν Λέναρντ Στρουφ συνέχισε ο Στέφανος Τσιτσιπάς στο Sofia Open.

Ο Έλληνας πρωταθλητής επικράτησε του Γερμανού αντιπάλου του με 7-6(5), 6-4 και προκρίθηκε στα προημιτελικά της διοργάνωσης, χωρίς να έχει χάσει σετ ακόμη. Στην Arena Armeec της βουλγαρικής πρωτεύουσας βρέθηκαν πολλοί Έλληνες φίλαθλοι για να υποστηρίξουν τον 20χρονο Τσιτσιπά, που αύριο (8/2) θα παίξει για μια θέση στα ημιτελικά απέναντι στον Γκαέλ Μονφίς.

Στο πρώτο σετ οι τενίστες κράτησαν το σερβίς τους ως το τάι-μπρέικ. Ο Τσιτσιπάς προηγήθηκε με 3-0 και είχε δυο δικά του σερβίς, όμως ο Στρουφ ισοφάρισε σε 4-4. Στη συνέχεια, όμως, υπέπεσε σε δύο συνεχή λάθη και έδωσε στον αντίπαλό του 2 σετ πόιντ, με τον Τσιτσιπά να εκμεταλλεύεται τη δεύτερη ευκαιρία και να κάνει το 1-0.

Στη συνέχεια της αναμέτρησης το μοτίβο άλλαξε. Ο Έλληνας πρωταθλητής πίεσε πολύ τον αντίπαλό του, τον ανάγκασε να υποπέσει σε λάθη και κράτησε εύκολα το σερβίς του, κάνοντας μπρέικ στο 2-2. Αυτό ήταν αρκετό, όπως αποδείχθηκε στη συνέχεια, για να του δώσει τη νίκη. Είναι χαρακτηριστικό ότι στο δεύτερο σετ ο Τσιτσιπάς έχασε μόνο 8 πόντους στο σερβίς του, με τον Στρουφ να μετρά μόλις ένα μπρέικ πόιντ.