• ΠΑΣ Γιάννινα-Άρης 1-0Ο ΠΑΣ Γιάννινα σταμάτησε το σερί του Άρη καθώς νίκησε 1-0 στους «Ζωσιμάδες» με αυτογκόλ του Δεληζήση.
  • ΠΑΟΚ: Η αποστολή για το ντέρμπι με την ΑΕΚΕκπλήξεις στην αποστολή του ΠΑΟΚ από τον Ραζβάν Λουτσέσκου για το ντέρμπι με την ΑΕΚ.
  • ΙFAB: O χάρτης των χωρών που χρησιμοποιούν το VAR στα πρωταθλήματά τουςΠολύς λόγος γίνεται στην Ελλάδα για τη χρήση του VAR και για το πότε η βίντεο τεχνολογία θα αξιοποιηθεί από τη Super League.
  • Άνετη πρόκριση για ΆρηΤο εισιτήριό του για τον 2ο προκριματικό γύρο του Champions League... «σφράγισε» τυπικά σήμερα στο Αλεξάνδρειο, ο Αρης.
  • Πρωτάθλημα με πλέι οφ και πλέι άουτ συζητούν στη Football LeagueΗ έναρξη του πρωταθλήματος μετατέθηκε για τον Οκτώβριο αλλα΄στο χθεσινό ΔΣ της Football League έπεσαν προτάσεις για διεξαγωγή αγώνων πλέι οφ και πλέι άουτ!
  • Ατρόμητος-ΑΕΛ 2-0Ο Ατρόμητος βρήκε τρόπο να σκοράρει στο δεύτερο ημίχρονο και επικράτησε με 2-0 της ΑΕΛ που ήταν απογοητευτική.
  • Αστέρας Τρίπολης-Απόλλων Σμύρνης 2-0Ο Αστέρας Τρίπολης πέτυχε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα «καθαρίζοντας» τον Απόλλωνα Σμύρνης με 2-0 από το δεκάλεπτο.
  • Αποτελέσματα 1ης αγωνιστικής Α΄ΕΠΣ ΑΡΤΑΣΑναλυτικά η βαθμολογία.

Ποτάισα Τούρντα - ΑΕΚ 33-22

από vagelis kond

Σε ένα μικρό θαύμα ελπίζει η ΑΕΚ για να φτάσει στην κατάκτηση του τσάλεντζ καπ χάντμπολ ανδρών μετά την ήττα της με 33-22 από την Ποτάισα Τούρνα στον πρώτο τελικό στο Κλουζ.

Οι Ρουμάνοι ήταν καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και κατάφεραν να πάρουν σημαντική διαφορά που τους δίνει και πάνω χέρι ενόψει του επαναληπτικού στο κλειστό του ΟΑΚΑ. Η ομάδα του Νίκου Γραμματικού προσπάθησε να μειώσει τη διαφορά αλλά τα μεγάλα της επιθετικά ατού (Βραζάλιτσα, Χόγκας, Λόκκεν) δεν ήταν σε καλή μέρα.

Οι γηπεδούχοι έπαιξαν πάρα πολύ στη δύναμη και την κόντρα που ήταν και τα καλά τους στοιχεία. Στον επαναληπτικό του ΟΑΚΑ την Κυριακή 20 Μαΐου η ΑΕΚ θα αναζητήσει ένα μικρό θαύμα προκειμένου να φτάσει στην κατάκτηση του πρώτου Τσάλεντζ Καπ της ιστορίας της.

Με αρκετό άγχος μπήκε στο παιχνίδι η ΑΕΚ. Η Ένωση έδειχνε τελείως ασύνδετη στην επίθεσή και έδωσε την ευκαιρία στην Ποτάισα να προηγηθεί με 2-0 με τον Ιάντσου στα πρώτα λεπτά. Οι φιλοξενούμενοι όμως κατάφεραν να ανακάμψουν και να περάσουν μπροστά με τον Μυλωνά.

Ο Τσίντεκ όμως με δύο διαδοχικά τέρματα έδωσε και πάλι προβάδισμα στους Ρουμάνους που σε εκείνο το σημείο πάτησαν γκάζι. Με Ταλμάιερ και Ζόκε οι Ρουμάνοι έφτασαν για πρώτη φορά στο +5 (10-5) με τον Λόκκεν να βρίσκει δίχτυα μετά από αρκετή ώρα για την ομάδα του Νίκου Γραμματικού. Η διαφορά έφτασε ακόμη και τα έξι γκολ (12-6) με τον Αντομιντσάι.

Στο τελευταίο πεντάλεπτο η ΑΕΚ πάτησε γκάζι και ανέκαμψε. Με τον Μυλωνά να σκοράρει αλλά κα να κερδίζει πέναλτι η φιλοξενούμενη ομάδα μείωσε τη διαφορά στο 14-11 που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Ένα καταστροφικό πρώτο δεκάλεπτο στο δεύτερο ημίχρονο κόστισε στην ΑΕΚ και τη διαφορά. Ο Βραζάλιτσα μείωσε στο ξεκίνημα για το 14-12 αλλά από εκείνο το σημείο και μετά οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι και δεν κοίταξαν ποτέ πίσω.

Με Τσίντεκ, Γκίτα και Ασολτανέι η Ποτάισα έφτασε στο 22-13 στο 40ο λεπτό του αγώνα. Η ΑΕΚ προσπάθησε να μειώσει τη διαφορά αλλά με τον Χόγκας να σκοράρει μόνο με πέναλτι και τους Βραζάλιτσα και Λόκκεν να είναι καλά κλεισμένη δεν μπόρεσε να κάνει κάτι περισσότερο.

Ο Μυλωνάς με τον Γεωργιάδη κρατούσαν την ομάδα του Νίκου Γραμματικού επιθετικά την στιγμή που οι γηπεδούχοι είχαν περισσότερες λύσεις και έκαναν ότι ήθελαν στον αγωνιστικό χώρο. Κάπως έτσι ο Τσίντεκ διαμόρφωσε το 33-22 που ήταν και το τελικό σκορ.