• ΠΑΣ Γιάννινα: Γρηγορίου και Τάτσης στο προσκήνιοΟι άνθρωποι του ΠΑΣ Γιάννινα ακόμα ψάχνουν τον αντικαταστάτη του Γιάννη Πετράκη στον πάγκο της ομάδας.
  • Άρης: Αύξηση στο μπάτζετΚαρυπίδης και Διαμαντόπουλος αποφάσισαν να προχωρήσουν σε αύξηση του μπάτζετ του Άρη για τη νέα σεζόν.
  • Ξεκινούν επισκευές και συντηρήσεις σχολείων στην Άρτα προϋπολογισμού 505.000€Υπεγράφη μεταξύ του Δημάρχου Αρταίων Χρήστου Τσιρογιάννη και του αναδόχου εργολάβου η σύμβαση και ξεκινά ένα ιδιαίτερα σημαντικό έργο για το Δήμο Αρταίων, αυτό των επισκευών και συντηρήσεων σχολείων και αύλειων χώρων, με προϋπολογισμό 505.000 ευρώ.
  • ΠΑΟΚ: Τέλος και ο ΣάκχοφΑρνητική απάντηση στον ΠΑΟΚ και από τον Εβγκέν Σάκχοφ.
  • Ατρόμητος: Καταλήγει σε ΑναστασίουΟ Γιάννης Αναστασίου είναι το φαβορί για να αναλάβει την τεχνική ηγεσία του Ατρόμητου.
  • Νέα διάκριση για τον Γιάννη Αντετοκούνμπο: Στην κορυφαία πεντάδα του ΝΒΑ ο «Greek Freak» (photos)Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο συμπεριλήφθηκε στην κορυφαία πεντάδα του ΝΒΑ για την τρέχουσα σεζόν.
  • Μεγαθήρια για ΒλαχοδήμοΜεγάλες ομάδες της Ευρώπης έχουν στο στόχαστρό τους τον Έλληνα τερματοφύλακα.
  •  Συνένωση για Πρωτέα και ΑναγέννησηΚατόπιν συμφωνίας που επήλθε μεταξύ των διοικητικών ηγετών των σωματείων ΑΟ Πρωτέας Άρτας κου Λεωνίδα Τσιαντή και Αναγέννησης Άρτας κου Βασίλη Κρανιώτη , αποφασίστηκε η συνένωση των τμημάτων HANDBALL Ανδρών των 2 σωματείων.

Πήρε το ντέρμπι ο Ολυμπιακός, 3-1 τον Παναθηναϊκό

από vagelis kond

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε, αλλά ο Ολυμπιακός αντέδρασε και νίκησε 3-1 σετ στο ντέρμπι της Volleyleague.

Μπορεί ο Παναθηναϊκός να ήταν πολύ ανταγωνιστικός και να προηγήθηκε 1-0 στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη» του Ρέντη, ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που κατάφερε τελικά να πάρει τη νίκη. Οι γηπεδούχοι είχαν περισσότερες λύσεις και κατάφεραν να γυρίσουν το ματς για να κερδίσουν 3-1 σετ και να συνεχίσουν το νικηφόρο σερί τους στο πρωτάθλημα της Volley League.

Ο Παναθηναϊκός, αν και βρέθηκε πίσω με 5-1 στο ξεκίνημα του πρώτου σετ, ανασυντάχθηκε, ισορρόπησε και με καλύτερες αποφάσεις στις κρίσιμες στιγμές, πήρε το πρώτο σετ στο κλειστό του Ρέντη με 25-23 με μπλοκ άουτ του Ράπτη. Ο Ολυμπιακός στο δεύτερο σετ προηγήθηκε με 5-3 αλλά οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου βρήκαν τις λύσεις και έφεραν το ματς στα ίσια με 5-5 δια χειρός Ράπτη.

Οι «πράσινοι» στη συνέχεια έκαναν κάποια εύκολα λάθη και ο Ολυμπιακός πήγε τη διαφορά στο +5 (17-12).  Ο Παναθηναϊκός όμως βρήκε τις λύσεις και κατάφερε να μειώσει ακόμα περισσότερο κάνοντας το 18-17 στο δεύτερο σετ. Μάλιστα οι παίκτες του Ανδρεόπουλου έφεραν το ματς στα ίσια με 18-18. Τελικά ο Ολυμπιακός έκανε το 1-1 καθώς πήρε το σετ με 25-22.

O Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα στο τρίτο σετ και προηγήθηκε με 10-8. Μάλιστα με άσο του Γιορντάνοφ έγινε το 9-12 για τον Παναθηναϊκό.  Ο Ολυμπιακός έκανε το 21-19, για να μειώσει σε 21-20 ο Παναθηναϊκός. Τελικά οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που πήραν το τρίτο σετ με  25-22  και έκαναν το 2-1 στο ματς. Ο Ολυμπιακός στο τέταρτο σετ πήρε το προβάδισμα με 13-7 και τελικά πήρε το σετ με 25-17 και συνάμα τη νίκη.

ΤΑ ΣΕΤ: 23-25,  25-22,  25-22,  25-17